REKLAMA
ShareInfo.plPoradyBabcia chowa mąkę do zamrażarki. Gdy wyznała mi powód, też zaczęłam

Babcia chowa mąkę do zamrażarki. Gdy wyznała mi powód, też zaczęłam

mąka w zamrażarce
fot. screen YouTube / Schlaue Tricks

Mąkę po zakupie zwykle przechowujemy w kuchennej szafce i rzadko przesypujemy do szklanego słoika. Proszek w papierowym opakowaniu cierpliwie czeka, aż ktoś go zużyje. Chowanie mąki do spiżarni czy szuflady w regale kuchennym pewnie cię nie zdziwi, ale wkładanie jej do zamrażarki, pewnie już tak. Ten myk znały już nasze babcie i dobrze, że przetrwał po dziś dzień. Pomaga w życiu i pozwala oszczędzić: zarówno pieniądze, jak i nerwy. Na czym dokładnie polega ten sposób? Wyjaśniamy.

REKLAMA

Bez mąki życie w kuchni praktycznie nie istnieje. To podstawowy składnik pieczywa, słodkich ciast, makaronu, pierogów czy racuchów. Jest też dodatkiem do sosów, pełniąc funkcję zagęstnika. W sklepach znajdziemy różne typy (od 450 do 2000) i rodzaje mąki (pszenna, żytnia, kukurydziana, owsiana, gryczana czy ryżowa).

Mąka była i jest jednym z podstawowych produktów w naszej codziennej diecie. Tym bardziej warto wiedzieć, na czym polega trik z zamrażarką.

Dlaczego warto umieścić mąkę w zamrażarce?

Ten zabieg wydłuży przydatność mąki do spożycia. Chociaż ona i tak długo się przechowuje – w odpowiednich warunkach poleży w domu przez wiele tygodni.

REKLAMA

Mąkę należy trzymać z szczelnej torebce lub puszce, z dala od wilgoci. Ciepło też jej nie służy, podobnie jak kontakt z powietrzem. Jednak najgorsze są zanieczyszczenia w mące. W ochronie przed robakami pomoże chłodziarka.

Żywność w formie sypkiej, czyli wszelkiego rodzaju mąki czy kasze, są pokusą rozmaitych insektów. Nie tylko dla znanych ci moli spożywczych. Mączne produkty są również przysmakiem dla mącznika młynarka, trojszyka czy srebrzyków. Jeśli robactwo rozgości się w twoim mieszkaniu, będzie stopniowo „zakażać” resztę zapasów.

Owady można przynieść do domu nieświadomie – z zakupami. Towary mogą zostać zakażone jeszcze zanim trafią na sklepową półkę, np. w magazynie. Klient nie jest w stanie dostrzec larw, ponieważ są mikroskopijnych rozmiarów. Po jakimś czasie zaczynają osiedlać się w naszych spiżarniach czy kuchennych szufladach. Można zapobiec inwazji. Wystarczy schować mąkę (lub inny sypki produkt) do zamrażarki na dwa dni. Niska temperatura zniszczy ewentualne larwy, które mogły zagnieździć się w opakowaniu.

REKLAMA

Czytaj też: Są gorsze niż roztocza. Gdy zobaczysz choć jednego, od razu reaguj

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
REKLAMA