Babcia podała mi zupę koperkową z tym dodatkiem. Najlepsza jaką jadłam

zupa koperkowa
fot. screen Youtube / @Gesunde-Rezepte

Koperek ogrodowy to roślina o wyjątkowym aromacie i nie może go zabraknąć w przetworach z ogórków, sałatkach, sosach czy kotletach. To także kluczowy składnik zupy koperkowej. Zerwany prosto z grządki wzbogaci jej smak. Warto przygotować ją latem, zwłaszcza że sezon na zieleninę trwa w najlepsze. Zupę warto podać z 1 staromodnym dodatkiem. Będzie dzięki niemu bardziej sycąca i smaczniejsza.

REKLAMA

Ciekawe urozmaicenie. Zacierki doskonale pasują do zupy koperkowej

Zupa koperkowa najlepiej smakuje wiosną i latem, a główny składnik jest na wyciągnięcie ręki. Koperek, podobnie jak natka pietruszki, pachnie wspaniale i nadaje wielu daniom charakteru. Bez niego zupa koperkowa byłaby szara i nuda. To on nadaje jej klasy.

Zupy przeważnie serwujemy z ziemniakami, makaronem, kaszą lub klopsikami. Dziś sięgniemy po zupełnie inny dodatek, który na pewno pamiętają nasi starsi czytelnicy. Chodzi o zacierki. Z nimi potrawa posmakuje nawet młodemu pokoleniu, które nigdy ich nie jadło.

REKLAMA

Zupa koperkowa z zacierką. Prosty przepis

Lista składników:
3 ziemniaki,
1 litr bulionu,
3 marchewki,
spory pęczek koperku,
4 łyżki śmietanki kremówki,
pieprz i sól do smaku,
2 łyżki masła lub oliwy,
cebula dymka ze szczypiorkiem.

Wykonanie:
Kartofle odbieramy i kroimy w kostkę. Cebulę ze szczypiorkiem siekamy, a marchewkę kroimy w talarki.

Do garnka przekładamy trochę tłuszczu, a gdy się rozgrzeje, szklimy na nim cebulę. Dorzucamy marchewkę i ziemniaki, przesmażamy. Składniki zalewamy wywarem i gotujemy na małym gazie przez ok. 20 minut – do miękkości. Przekładamy pokrojony szczypiorek i koperek.

REKLAMA

Chochelkę bulionu odlewamy i łączymy z kremówką, mieszamy i znów przelewamy do zupy. Doprawiamy ją pieprzem i solą. A oto przepis na zacierki.

Przepis na zacierki

Lista składników:
ok. 5 łyżek mąki pszennej,
szczypta soli,
1 jajko.

Wykonanie:
Przesiewamy mąkę, oprószamy solą i robimy z niej kopczyk, a w nim dołek. Wybijamy do środka jajko, łączymy i ręcznie zagniatamy aksamitne, dość ścisłe ciasto. Zacieramy małe porcje ciasta palcami, aby otrzymać drobne kluski.

Gotujemy je w garnku z osoloną wrzącą wodą do czasu, aż wypłyną. Wyławiamy je łyżką i podajemy z zupą koperkową. Smacznego.

Udostępnij:

REKLAMA