Babcia zdradziła mi sprytny patent. Jedzenie już nie przywiera do patelni

patelnia
fot. Pexels

Gdy pożywienie przywiera do patelni, to jej mycie na nic się zda. Wtedy niezbędny jest zabieg, który znów utworzy w naczyniu powłokę ochronną, chroniącą przed przystawaniem smażonych produktów do dna. Zobacz, jak radziły sobie w tej sytuacji nasze babcie.

REKLAMA

Błyskotliwy sposób na mycie zużytej patelni

Pospolite czyszczenie patelni nie wyeliminuje kwestii przywierania. Z reguły dylemat ten pojawia się, gdy naczynie się zużywa. Ale bez obaw. Sprawa, choć wygląda beznadziejnie, to nie jest bez wyjścia, a sprzęt można jeszcze doprowadzić do porządku. Pomoże 1 zabieg, z którego korzystały nasze babcie. Będą ci potrzebne tylko 3 składniki, które być może znajdziesz w swojej szafce kuchennej. To olej, sól i soda oczyszczona.

Babcine patenty ułatwiają codzienne życie

Na początku myjemy patelnię sodą, aby całkowicie pozbyć się tłuszczu. Gdy wyschnie, umieszczamy ją na kuchence, rozgrzewamy i rozsypujemy na całym spodzie sól. Przyprawę podgrzewamy na gazie przez mniej więcej 20 minut, nieustannie mieszając. Po tym czasie usuwamy sól i myjemy patelnię.

Teraz natłuszczamy powierzchnię. Dzięki temu zabezpieczymy ją przed przywieraniem jedzenia. Jak to zrobić? Owijamy widelec papierowym ręcznikiem czy wacikiem i zwilżamy tkaninę olejem, a potem starannie smarujemy nim dno patelni. Rozgrzewamy naczynie, wlewamy na nie odrobinę tłuszczu roślinnego i podgrzewamy przez 3 minuty. Nadwyżkę oleju ścieramy przy pomocy ręcznika papierowego. Naczynie będzie jak świeżo kupione.

REKLAMA

Jak upewnić się, czy takie czyszczenie patelni faktycznie ochroniło ją i wyeliminowało kwestię przywierania? Robimy szybki eksperyment. Na patelni rozgrzewamy odrobinę tłuszczu, wbijamy na nią jajko i przyrządzamy wg uznania. Od razu będzie widać, czy coś przywarło do „odnowionej” powierzchni, czy nie.

Czytaj też: Jak pozbyć się zapachu czosnku z ust? Te domowe sposoby warto znać

Podziel się: