Jak podała AFP, Juan Guaido – tymczasowy prezydent Wenezueli – nie wyklucza zbrojnej interwencji USA w kraju, którym rządzi. Interwencja miałaby zmusić Nicolasa Maduro, który wygrał wybory, do zrezygnowania ze sprawowania władzy. Tym samym zakończyłby się trwający w Wenezueli kryzys polityczny i humanitarny.

– Zrobimy wszystko, co konieczne, wszystko, co musimy zrobić, aby bronić ludzkiego życia, aby dzieci przestały umierać. To oczywiście bardzo kontrowersyjna kwestia, ale nasza suwerenność daje nam prerogatywy do tego, aby zrobić to, co jest konieczne – mówił Guaido. Jako pierwszy ze światowych przywódców Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta Wenezueli uznał Donald Trump. W ostatnich dniach prezydent USA powiedział, że już wcześniej rozważał opcję użycia sił zbrojnych w Wenezueli.

Na fali antyrządowych protestów, 23 stycznia Guaido obwołał się tymczasowym prezydentem Wenezueli, twierdząc, że wybory z maja 2018 roku nie zostały przeprowadzone z zachowaniem procedur demokratycznych. Przejęcie przez niego władzy uznało do tej pory 40 krajów, w tym: większość państw Ameryki Łacińskiej, USA, Kanada, Izrael, Albania, Gruzja, Hiszpania, Polska, Niemcy, Czechy, Francja, Estonia. W minionym tygodniu rządy Guaido uznał też Parlament Europejski.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę