Projekt ustawy dotyczącej nowego święta złożony został przez posłów PSL. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej obchodzony będzie 12 lipca na pamiątkę pacyfikacji Michniowa, będącej symbolem okrucieństwa Niemców wobec rolników podczas II wojny światowej.
Michniów, to otoczona lasami wieś położona w Górach Świętokrzyskich przy trasie Skarżysko-Kamienna – Bodzentyn. W czasie II wojny światowej liczyła 500 mieszkańców, z których sporo współpracowało z silną na tamtych terenach partyzantką.
Niemcy z zamiarem pacyfikacji wsi, wkroczyli na jej teren 12 lipca, mordując 102 mieszkańców, w tym 95 mężczyzn w wieku od 16 do 63 lat, dwie kobiety 44 i 48 lat oraz pięcioro dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Kobiety i dzieci zginęły od kul lub pchnięć bagnetem. Mężczyzn zostali rozstrzelani, część z nich natomiast spłonęła w podpalonych przez Niemców stodołach.
Akt niemieckiej agresji spotkał się z odwetem polskich partyzantów, co z kolei rozwścieczyło Niemców, którzy następnego dnia wrócili do wsi i zaczęli mordować kobiety i dzieci. Tego dnia w Michniowie zginęły 102 osoby, w tym 7 mężczyzn, 52 kobiety i 43 dzieci. Najmłodszą ofiarą był ośmiodniowy Stefanek Dąbrowa wrzucony do płonącej stodoły.
Poseł PiS Piotr Babinetz mówił o tym wydarzeniu: – Męczeństwo Wsi Polskiej to olbrzymi obszar prześladowań jakie spotkały ludność wiejską RP w okresie II wojny światowej i w sposób oczywisty naszym wspólnym obowiązkiem jest upamiętnienie ofiar tych zbrodni.