Będziesz mieć 10x więcej pomidorów. Podlewaj tym co 14 dni

pomidory
fot. screen Youtube / Amazing garden

Zazwyczaj traktowany jest jak chwast i mało kto się nim zainteresuje. Szkoda, bo to roślina o nieprzeciętnej mocy. Rośnie w Polsce np. na polach, łąkach, a nawet w ogrodach. Podagrycznik może być surowcem do produkcji nawozu wspomagającego rozwój i owocowanie wielu roślin na grządce, m.in. pomidorów. Stwórz ekologiczny kompost z tej rośliny i podaruj go swoim uprawom, a wkrótce zbierzesz okazalsze plony.

REKLAMA

Podagrycznik zawiera szereg substancji pokarmowych. Wiosną najwięcej w nim azotu, a w lecie, gdy kwitnie, gromadzi mnóstwo potasu. Jest także źródłem magnezu, cynku czy żelaza. Minerały te są roślinom bardzo potrzebne, bo to właśnie od nich zależy ich dalszy rozwój, jak i plonowanie. Zrób odżywkę z kwitnącego „chwastu”, a wzmocnisz swoje jarzyny latem.

Podagrycznik wzmocni twoje uprawy. Zrób z niego gnojówkę

Samodzielnie przygotowaną gnojówką z podagrycznika możesz zasilać swoje warzywa przez cały sezon letni. Surowcem do produkcji nawozu są kwitnące pędy rośliny, które są najbardziej zasobne w potas. Potrzebują go pomidory czy ogórki do wykształcenia owoców. Kompost zrób według poniższych wskazówek:

REKLAMA

Około 1 kilogram pędów i liści potnij na mniejsze kawałki i przełóż do sporego wiadra. Zalej je 10 litrami wody (najlepsza będzie opadowa) i zanieś pojemnik w zacienione miejsce na zewnątrz np. do ogródka (podczas dwutygodniowej fermentacji mieszanka może wydzielać brzydki zapach). Każdego dnia powinieneś ją mieszać. Gdy piana zupełnie zniknie, kompost jest gotowy do użycia. Zwykle dzieje się to po 14 dniach. Jakie rośliny mogą skorzystać z mocy podagrycznika?

Nawóz możesz fundować swoim uprawom przez całe lato, robiąc 2,3-tygodniowe przerwy. Wcześniej jednak mieszankę odcedź i rozwodnij (1 porcja odżywki na 10 porcji wody).

Podagrycznik może podbudować niemal każde warzywo, zwłaszcza energicznie kwitnące i owocujące np. dynię, paprykę czy pomidory. Dzięki nawozowi rośliny będą „pracować” wydajniej i związywać bujniejsze plony. Nie tylko jarzyny podziękują ci za takie wzmocnienie. Gnojówka uskrzydli również krzewy i kwiaty dekoracyjne.

REKLAMA

Udostępnij:

REKLAMA