REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościBez tego nie będzie Ukrainy w UE. Większość Polaków stawia ten warunek

Bez tego nie będzie Ukrainy w UE. Większość Polaków stawia ten warunek

Większość Polaków uważa, że warunkiem wejścia Ukrainy do UE jest ekshumacja ofiar rzezi wołyńskiej
fot. President Of Ukraine from Україна
Creative Commons Zero, Public Domain Dedication

Wzniosłe hasła o przyjaźni coraz częściej przerywa echo przeszłości. Choć władze Ukrainy nieprzerwanie zapewniają, że „trudną przeszłość” naszych narodów należy zostawić historykom, nadal nie zrobili nic, aby dziesiątki tysięcy Polaków, pogrzebanych w bezimiennych mogiłach pod polami Wołynia, dostąpiły godnego pochówku. O ekshumacjach bestialsko pomordowanych nie ma mowy, a tymczasem Kijów z hasłami o „europejskich wartościach” na ustach prze w stronę członkostwa w UE. Czy z takim bagażem Ukraina powinna móc stać się członkiem wspólnoty? Większość Polaków uważa, że najpierw musi rozliczyć się ze swoją przeszłością.

REKLAMA

W lipcu tego roku minister Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził w Telewizji Polsat, że bez rozwiązania kwestii rzezi wołyńskiej nie ma mowy o wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej.

„Uważam, że bez zakończenia tej sprawy, bez uszanowania i upamiętnienia ofiar nie ma mowy o wejściu Ukrainy do Unii Europejskiej” – mówił z kolei w wywiadzie dla Polskiego Radia w sierpniu.

W podobnym tonie wyraził się premier Donald Tusk, który stwierdził, że nie zamierza „upominać Ukraińców, którzy heroicznie walczą” z Rosją, ale będzie „coraz dobitniej” domagał się załatwienia tej sprawy.

REKLAMA

Obaj politycy odnosili się do słów ówczesnego szefa MSZ Ukrainy Dmytro Kułeby, który w czasie Campus Polska Przyszłości przyrównał rzeź dziesiątek tysięcy Polaków na Wołyniu do akcji „Wisła”, w której Ukraińcy byli przesiedlani z terenów Polski wschodniej na Ziemie Odzyskane. Kułeba – co warto podkreślić – stwierdził, że Ukraińcy byli przesiedlani z terytoriów ukraińskich, ale w rzeczywistości były to wschodnie województwa II Rzeczypospolitej. W kwestii rzezi na Wołyniu ocenił natomiast, iż należy „zostawić historię historykom”.

Obecne nastroje Polaków wskazują jednak na to, że tę część historii należy wyciągnąć najpierw z bezimiennej mogiły, a następnie pochować z godnością.

Według sondażu SW Research dla „Rzeczypospolitej”, aż 52,6 proc. Polaków uważa, że warunkiem przystąpienia Ukrainy do UE powinna być zgoda na ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej.

REKLAMA

Przeciwnie uważa 19,6 proc. badanych, a 27,8 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA