Bezpieczeństwo dziecka w przedszkolu – dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie?

Bezpieczeństwo dziecka w przedszkolu – dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie?
fot. Adobe Stock

Ciekawość, ekspresyjność, nieprzewidywalność i brak zdolności przewidywania skutków podejmowanych działań – to główne cechy dzieci w wieku przedszkolnym, które sprawiają, że przedszkolaki są narażone na wypadki. Ponieważ nieszczęśliwym zdarzeniom nie zawsze można zapobiec, przydaje się ubezpieczenie. Jak je wybrać?

Ryzyka i zagrożenia w przedszkolu

Przedszkole to przestrzeń zaprojektowana i urządzona w sposób eliminujący jak najwięcej zagrożeń. Pomimo tego czasem wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. Dziecko może zakrztusić się podczas posiłku lub wylać na siebie gorący napój. Nie można też wykluczyć, że do nieszczęśliwego wypadku dojdzie w trakcie prac plastycznych – najmłodsi mają wówczas dostęp m.in. do nożyczek. Na tym jednak lista zagrożeń się nie kończy. 

W słoneczne dni przedszkolaki spędzają sporo czasu na świeżym powietrzu. Chociaż urządzenia na placu zabaw mają atesty, zawsze istnieje ryzyko, że dziecko np. źle postawi nogę, wchodząc na zjeżdżalnię. To może skończyć się złamaniem kończyny. Przebywając na placu zabaw, najmłodsi są też narażeni na ukąszenia owadów, które – w przypadku silnej reakcji alergicznej – mogą mieć poważne konsekwencje.

Rola ubezpieczenia NNW dla przedszkolaka

Dlaczego rodzice przedszkolaków powinni wykupić dla nich ubezpieczenie NNW? Powód jest prosty – po nieszczęśliwym wypadku polisa zapewni finansowe wsparcie, a często też dostęp do lekarzy specjalistów. Jednocześnie ubezpieczenie NNW przedszkolaka kosztuje ułamek kwoty, którą rodzice mogą potencjalnie wydać na leczenie i rehabilitację swojego dziecka. W konsekwencji zakup polisy:

  • zapewnia środki na skorzystanie z usług prywatnej przychodni – rodzice nie muszą obawiać się odległych terminów wizyt u specjalistów;
  • chroni domowy budżet przed nieplanowanymi wydatkami – ten aspekt zapewnia poczucie finansowego bezpieczeństwa.

Co ważne, ubezpieczenie NNW przedszkolaka chroni go również poza przedszkolem – w domu, na spacerze czy np. podczas wakacyjnego wyjazdu.

Zakres i warunki ubezpieczenia przedszkolaka

Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym mają do wyboru różne wersje ubezpieczenia NNW. Przykładowa polisa może obejmować następujące ryzyka:

  • uszczerbek na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku;
  • koszty zakupu wyrobów medycznych – przykładowo aparatu słuchowego czy okularów korekcyjnych;
  • zatrucie pokarmowe;
  • złamanie kości, zwichnięcie lub skręcenie stawów;
  • wstrząśnienie mózgu w następstwie nieszczęśliwego wypadku;
  • trwałe inwalidztwo – gdy jest ono wynikiem nieszczęśliwego wypadku, do którego doszło na terenie przedszkola lub poza nim.

Jeżeli rodzice uważają, że jeden ze standardowych pakietów ubezpieczenia NNW to za mało, mogą oni skorzystać też z dodatkowych opcji. Rozszerzenia mogą zapewniać choćby: pokrycie kosztów leczenia stomatologicznego, wypłatę dodatkowej kwoty w razie pobytu przedszkolaka w szpitalu czy wypłatę świadczenia w razie konieczności przeprowadzenia u dziecka operacji (np. narządu jamy brzusznej).

Mimo że ubezpieczenie dziecka w przedszkolu zapewnia ochronę w wielu sytuacjach, to nie można zapomnieć o jego ograniczeniach. Z tego względu niezbędnym krokiem jest lektura Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). W dokumencie tym wymienione są wyłączenia – czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie dla przedszkolaka?

Nawet najbardziej troskliwa opieka to za mało – dziecka nie sposób uchronić przed wszystkimi zagrożeniami. Kupując dobre ubezpieczenie, rodzice zyskują pewność, że będą mogli zapewnić dziecku najlepszą pomoc medyczną niezależnie od swojej sytuacji finansowej w przyszłości. Otrzymane od ubezpieczyciela środki wystarczą na konsultacje u specjalistów czy rehabilitację. To zapewnia spokój.

Kupując indywidualne ubezpieczenie dziecka, rodzice mają wybór – mogą dostosować ochronę do potrzeb dziecka. To szczególnie ważne, gdy przedszkolak realizuje swoją pasję, np. jeździ na kucyku, uczy się pływać albo trenuje sporty walki. Wówczas wystarczy tylko odpowiednio dobrać zakres ochrony. W ramach polisy NNW ubezpieczyciele proponują różne rozszerzenia, w tym choćby:

  • pobyt w szpitalu w wyniku choroby – ubezpieczyciel wypłaci dodatkowe świadczenie (najczęściej procent sumy ubezpieczenia) za każdy dzień pobytu dziecka w szpitalu;
  • poważne choroby – jeżeli w trakcie umowy ubezpieczeniowej u dziecka zostanie zdiagnozowana jedna ze wskazanych w umowie chorób, rodzicom zostaną wypłacone dodatkowe środki; 
  • koszty opłaconej wycieczki po nieszczęśliwym wypadku – zwrot kosztów za wycieczkę, w której dziecko nie mogło uczestniczyć z uwagi np. na leczenie ambulatoryjne.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie dla dziecka w przedszkolu?

Wybór ubezpieczenia dla dziecka uczęszczającego do przedszkola może pozornie wydawać się prosty – wielu rodziców słusznie zwraca uwagę na wysokość sumy ubezpieczenia, bo ta rzeczywiście jest najważniejsza. Jednak kierowanie się wyłącznie sumą ubezpieczenia to za mało – do wyboru polisy dla przedszkolaka trzeba podejść kompleksowo, uwzględniając również:

  • możliwość rozszerzenia ochrony – dodatkowe opcje przydadzą się, gdy dziecko uczęszcza na zajęcia dodatkowe, np. uczy się pływać;
  • zakres terytorialny – trzeba sprawdzić, czy wybrana polisa będzie obowiązywać również poza granicami kraju;
  • okres obowiązywania umowy ubezpieczenia – najlepiej, aby dziecko było pod ochroną przez cały rok, a nie tylko w okresie od września do czerwca;
  • limity świadczeń – do niektórych świadczeń, np. pomocy prawnej, dostęp może być limitowany;
  • wyłączenia – to sytuacje, gdy firma ubezpieczeniowa nie będzie miała obowiązku wypłacić odszkodowania.

Szukasz ubezpieczenia dla swojego dziecka w wieku przedszkolnym? To rozsądne rozwiązanie. Dokładnie sprawdzając zakres ochrony oraz wyłączenia, możesz zapewnić dziecku optymalną ochronę na wypadek różnych zdarzeń.

Podziel się: