Biała kiełbasa pęka i jest sucha? Wystarczy, że zastosujesz jeden trik!

Biała kiełbasa pęka i jest sucha

Biała kiełbasa pęka i jest sucha? Jak ją gotować i ile czasu, by była smaczna i soczysta? Gotowanie kiełbasy wydaje się być banalnie proste, ale okazuje się, że wcale tak nie jest. Obróbka termiczna białej kiełbasy wymaga szczególnej uwagi, w innym wypadku popęka i stanie się sucha, a to nie brzmi smacznie, ani nie prezentuje się dobrze na talerzu. Na szczęście jest pewien rewelacyjny trik – koniecznie sprawdź i wypróbuj!

REKLAMA

Biała kiełbasa kojarzy się nam głównie z Wielkanocą. To właśnie wtedy najczęściej ją przygotowujemy w wielu różnych wersjach – pieczona w sosie, gotowana do żurku i wiele innych. Jest bardzo smaczna, ale jej obróbka termiczna wbrew pozorom nie jest taka prosta. Często popełniamy błąd, który rujnuje smak kiełbasy, a w dodatku pęka ona w trakcie gotowania.

Jak temu zaradzić? Okazuje się, że jest na to genialny sposób, który oszczędzi Ci nerwów i sprawi, że biała kiełbasa będzie wyśmienita.

REKLAMA

Biała kiełbasa pęka i jest sucha? Zastosuj ten jeden trik!

Biała kiełbasa pęka i jest sucha

Najczęściej popełnianym błędem podczas obróbki termicznej białej kiełbasy jest wrzucanie jej do wrzątku. Biała kiełbasa bardzo nie lubi, kiedy jest mocno gotowana. Wtedy szybko traci swój aromat, robi się twarda i zbita, a w dodatku pęka. 

Gotowanie jej musi bardziej przypominać parzenie, dlatego ważne jest, by woda była na granicy wrzenia. Pamiętaj, że temperatura kuchenki powinna być jak najniższa.

Co zrobić, żeby biała kiełbasa nie pękała? Najlepszym i skutecznym trikiem jest użycie wykałaczek! Wystarczy, że przed włożeniem do wody, nakłujesz kiełbasę równomiernie z każdej strony.

Pamiętaj jednak o temperaturze! Jest kluczowa, by uzyskać soczystą i nie popękaną kiełbasę. W trakcie bardzo mocnego gotowania osłonki nie dają rady wytrzymać z ciśnieniem i właśnie dlatego pękają. Nakłucie ich jest najlepszym rozwiązaniem.

REKLAMA

Ile czasu gotować białą kiełbasę?

Powolne gotowanie kiełbasy powinno zająć 20-25 minut. Mniej znanym sposobem było doprowadzenie wody wraz z kiełbasą do wrzenia, a kiedy pojawią się pierwsze bąbelki na powierzchni wody trzeba natychmiast wyłączyć grzanie, a następnie przykryć garnek na około 20-30 minut.

Kiełbasa jest gotowa, kiedy skórka otaczająca kiełbasę, po ugotowaniu jest biała. Kolor mięsa powinien zmienić swój odcień na delikatnie szary. Różowe zabarwienie oznacza, że były dodane substancje konserwujące np. sól peklową.

Podziel się: