REKLAMA
ShareInfo.plKulinariaBigos szlachecki wg Magdy Gessler. Smak to zasługa 2 dodatków

Bigos szlachecki wg Magdy Gessler. Smak to zasługa 2 dodatków

Magda Gessler i bigos
fot. Facebook / Kuchenne Rewolucje / screen Youtube / Mashed

Bigos Magdy Gessler jest aromatyczny i kwaśny. Zawiera dwa niezwykłe składniki, a są nimi: wędzone śliwki i mięso z dzika. Ten przepis przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy uwielbiają tradycyjne polskie smaki.

REKLAMA

Sekret doskonałego bigosu Magdy Gessler tkwi w oryginalnych dodatkach i wyjątkowym sposobie przyrządzania. Aby kultowa potrawa z kapusty miała naprawdę niepospolity charakter, warto zaopatrzyć się w produkty wysokiej jakości i oczywiście garnek z grubym dnem.

Bigos szlachecki według przepisu Magdy Gessler

Składniki:
400 g mięsa, w tym dziczyzny
350 g białej kapusty
500 g kiszonej kapusty
8 śliwek wędzonych
4 ziarna jałowca
2 średnie cebule
szklanka zagotowanego kwasu z kapusty
2 kiełbaski wieprzowe lub z dzika
8 kapeluszy suszonych borowików
2 łyżeczki kminku
3 ziarna ziela angielskiego
sól, pieprz i cukier do smaku
1 łyżeczka słodkiej papryki
przerośnięty boczek lub słonina na spód garnka
olej rzepakowy

Przygotowanie:
Opłucz borowiki, zalej je ciepłą, przegotowaną wodą i odstaw na noc lub na minimum kilka godzin do namoczenia. Śliwki również namocz, aby trochę zmiękły. Skosztuj trochę kiszonej kapusty – jeśli jest bardzo kwaśna, opłucz ją. Białą kapustę pozbawioną twardych liści i głąba pokrój w paski.

Mięso pokrój w kostkę i podsmaż na patelni z rozgrzanym olejem, potem przełóż na talerz. Cebulę obierz, posiekaj i lekko podsmaż na tej samej patelni, na której smażyłeś mięso. Do cebuli dodaj przyprawy i chwilę podsmaż. Dorzuć kiszoną kapustę, gotuj z dodatkiem niewielkiej ilości wody. Słodką kapustę umieść w większym garnku, dodaj do niej kminek i mięso.

Garnek przykryj i przez moment podduś kapustę, aby zmiękła. Pokrojone śliwki i borowiki dodaj do kapusty z mięsem. Dodaj też płyny, w których się moczyły i wszystko gotuj, co pewien czas mieszając. W oddzielnym garnku ułóż boczek lub słoninę. Dołóż kiszoną kapustę z dodatkiem przypraw i mięso z białą kapustą. Wlej zagotowany kwas z kapusty, dopraw pieprzem, solą i opcjonalnie cukrem. Danie gotuj przez ok. 2-2,5 godziny, często mieszając. Bigos powinieneś szybko schłodzić.

Kolejnego dnia gotuj go przez ok. pół godziny. Czynność powtarzaj przez następne 3-4 dni – wtedy danie będzie najsmaczniejsze. Podczas odgrzewania bigosu możesz dodać porcję kiełbasy – natnij ją jak do smażenia i podgrzej wraz z kapustą. Smacznego.

Czytaj też: Pączki na Tłusty Czwartek według przepisu Magdy Gessler.

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA