Biszkopt opada po wyjęciu z piekarnika? Co zrobić, żeby wyszedł puszysty i smaczny? Zrobienie biszkopta wydaje się być banalną czynnością, ale wbrew pozorom nie jest to takie proste. Często wychodzi nam surowy na środku, popękany od brzegów i opada po upieczeniu. Aby wyrósł, był puszysty i by nie opadł po wyjęciu z piekarnika wystarczy zastosować pewien trik, o którym mało kto wie, sprawdźcie co trzeba zrobić!
Wiele osób nie ma pojęcia jak upiec idealny i puszysty biszkopt. Mało kto zdaje sobie sprawę też z tego, że pieczenie biszkopta wymaga przestrzegania kilku zasad. Niektórzy łamią te zasady i nie trzymają się proporcji składników, mieszają ciasto z mąką zbyt energicznie, dodają nadmiar proszku do pieczenia. Wtedy ciasto nie tylko opadnie, ale będzie też zbite, twarde i przypominające zakalec.
Oprócz tych zasad, istnieją także sprawdzone i proste sposoby, które nie wymagają żadnych dodatkowych składników. Z pewnością pomogą osobom stawiającym pierwsze kroki w pieczeniu ciast i tym zaawansowanym kucharzom, zwłaszcza w awaryjnych sytuacjach i nie tylko.
Co zrobić, żeby biszkopt wyrósł w piekarniku i nie opadł po upieczeniu? Sprawdźcie i zastosujcie ten jeden prosty trik, który działa za każdym razem.
Biszkopt opada po wyjęciu z piekarnika? Zastosuj prosty trik!
Ten trik jest genialny! Sprawi, że biszkopt nie opadnie po upieczeniu. Kiedy biszkopt się upiecze to wyjmij go i rzuć na podłogę z odległości 30 – 50 cm. Podnieś formę z ciastem i połóż je spodem do góry na rozłożony na blacie papier do pieczenia. Ten sposób usuwa nadmierne pęcherzyki w cieście i sprawi, że ciasto nie opadnie.
Ale warto poznać też trzy najważniejsze zasady pieczenia biszkopta – dzięki nim nie musicie obawiać się, że nie wyrośnie i opadnie!
1. Nie dodawaj więcej proszku do pieczenia niż jest w przepisie, a najlepiej zrezygnuj z tego składnika
Nie trzeba dodawać proszku do pieczenia, bo wystarczy odpowiednie napowietrzenie masy ubitym białkiem. Dodanie go nie jest niczym złym, ale muszą być zachowane prawidłowe proporcje. 1 szklanka mąki = 1 łyżeczka proszku. Nadmiar proszku do pieczenia nie spowoduje, że ciasto tak urośnie, aż wybuchnie – wręcz przeciwnie! To spowoduje, że ciasto urośnie tylko na chwilę, po czasie opadnie – jeszcze w trakcie pieczenia.
2. Niska temperatura piekarnika i otwieranie drzwiczek podczas pieczenia
Włożenie biszkoptu do nienagrzanego piekarnika albo zbyt częste jego otwieranie to najczęstszy błąd popełniany przez większość osób. Niska temperatura powoduje, że najpierw uwalniają się gazy zanim utworzą się związki, które mają na celu zatrzymanie ich w cieście. Boki ciasta urosną, ale środek biszkopta opadnie, ponieważ nie ma pęcherzyków, które mogą go wypchnąć do góry.
3. Mieszaj mąkę i ubite jajka drewnianą łyżką – nie mikserem
Pamiętaj, żeby bardzo dobrze ubić białka – piana musi być sztywna, nieruchoma i błyszcząca. Kiedy dodajesz do ciasta mąkę i białka, mieszaj całość powoli drewnianą łyżką. Nie miksuj, bo napowietrzysz zbytnio masę, a to spowoduje, że biszkopt opadnie i będzie twardy oraz zbity po upieczeniu.
Te wskazówki połączone z niezawodnym trikiem z pewnością pozwolą Ci cieszyć się puszystym i smacznym biszkoptem. A jeśli szukasz najlepszego przepisu, to koniecznie wypróbuj przepisu na puszysty i delikatny biszkopt – nikt nie może mu się oprzeć!