Bluzy motocyklowe - czy warto je kupić?
fot. Pixabay

Bluzy motocyklowe powinny znaleźć się w szafie każdego miłośnika motoryzacji. Takie ubranie można nosić nie tylko podczas przejażdżki, ale również na co dzień. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.   

Bluza motocyklowa – lepsza z kapturem czy bez?

Bluzy motocyklowe powinny mieć odpowiedni materiał, do zakupu są bluzy bawełniane, jednak nie są one odporne na wodę. Można też kupić bluzy motocyklowe, które wykonane są z materiału wodoodpornego. Takie bluzy świetnie sprawdzą się w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych. Poza tym można podzielić je na te z kapturem bądź bez niego. Bluzy z kapturem o wiele lepiej chronią nas przed wiatrem, jednak taki kaptur może nam przeszkadzać podczas jazdy motocyklem. W momencie, gdy bluza ma być elementem stroju motocyklowego, model bez kaptura będzie lepszą opcją. Ważne jest też, w jaki sposób bluza się zakłada, ponieważ może być zapinana na zamek błyskawiczny, ale są też warianty, które zakłada się przez głowę. Praktycznym wyborem będzie bluza, która posiada kieszenie, gdzie można coś włożyć.

Odzież motocyklowa z ochraniaczami- dla kogo?

Dość wyjątkowym modelem jest bluza motocyklowa, która posiada ochraniacze. Z reguły taka bluza jest podobna do kurtki motocyklowej, wykonana jest z materiału, który jest odporny na wodę. Taka kurtka posiada wzmocnienia w newralgicznych miejscach, a niekiedy posiada dodatkowo warstwę termoaktywną. Z zewnątrz taka kurtka może być wykonana z poliestru. Bluzy motocyklowe, które posiadają ochraniacze są również bardziej rozbudowane w stosunku do zwykłych bluz męskich oraz damskich na motor. Zadaniem kurtek jest także ochrona przed chłodem, ale również skutkami upadku, czyli otarciami i upadkami. Ochraniacze w kurtkach znajdują się na łokciach, barkach oraz w obszarze kręgosłupa, wszystko w zależności od danego modelu. Ochraniacze zapewniają także ochronę tych części, które najbardziej są narażone na uszkodzenia. Takie bluzy dla motocyklistów oraz motocyklistek są przeznaczone z reguły dla zawodowych kierowców. Warto także używać ich w terenie.

Co lepsze bluza czy kurtka?

Kurtki motocyklowe z powodzeniem mogą zostać zastąpione przez wysokiej jakości bluzy. Bluzy mogą być wykonane z profesjonalnych materiałów, które posiadają ochraniacze. Nie muszą to być codzienne bluzy bawełniane. Taką bluzę należy uznać za dodatkową warstwę ocieplającą. Kurtka występuje w wielu wariantach i jest dopasowana do konkretnych warunków oraz specjalnego stylu jazdy. Kurtki motocyklowe renomowanych marek  posiadają nadruki firmowe. Kurtka może być uniwersalna bądź przeznaczona do jazdy zawodowej.

Jaka kurtka zapewni nam odpowiedni poziom bezpieczeństwa?

Komfort jazdy w każdych warunkach jest naprawdę ważny. Czasem nawet najlepsza markowa odzież nie będzie spełniała swojej funkcji, jeżeli nie będzie w odpowiedni sposób dopasowana. Za duży kask, zbyt wielkie spodnie czy kurtka nie zabezpieczą nas w odpowiedni sposób. Jednym z największych problemów jest wybieranie odzieży, która jest za duża o dwa rozmiary, a zdarza się to notorycznie często. Przy zakupie ubrań na motocykl warto sugerować się opinią specjalistów, takich można spotkać w dobrych sklepach ze sprzętem motocyklowym. Z pewnością takie osoby pomogą wybrać dobry kask czy kurtkę. Poza tym nie będziemy narażeni na przykre konsekwencje naszych zakupów.

Lekka odzież motocyklowa będzie w szczególności dobrym wyborem latem. Możemy zdecydować się na ubiór, który będzie oddychający oraz będzie nas chronił. Odzież wykonana z dedykowanych materiałów to najlepsze, na co możemy się zdecydować. Dużą popularnością cieszą się  bluzy, które wykonane są z kevlaru. Warto po nią sięgnąć, gdyż jest ona przede wszystkim przygotowana z myślą o kierowcach motocykli. Warto pamiętać, że kupując kask nie może on być niedopasowany oraz nie powinien być odkupowany od kogoś, warto by był on całkiem nowy.

Jakie buty na motocykl?

Poza bluzą oraz kurtką konieczny jest zakup odpowiednich butów. Każda jazda motocyklem w zwykłych butach prowadzi do kontuzji, której chcielibyśmy uniknąć. Brak protektorów w obuwiu może doprowadzić do tego, że podczas zwykłego upadku bądź ślizgu nasza stopa nie będzie chroniona. Buty sportowe oraz trampki bądź buty z wysoką cholewką nie ochronią motocyklistów przed urazami. Warto też wspomnieć o ochronie przed deszczem. Dodatkowo przemoknięte obuwie przez długi czas schnie, więc stanowi pożywkę dla grzybów, a także dla bakterii i wydziela nieprzyjemny zapach.

W jaki sposób chronić dłonie podczas jazdy na motocyklu?

Dłonie są bardzo delikatnym oraz wymagającym elementem ciała. Warto wiedzieć, że rękawiczki narciarskie bądź rękawice bez palców nie są dobre do jazdy na motocyklu. Te, które powinni używać motocykliści mają ochraniacze na kostkach oraz po wewnętrznej stronie dłoni. Jest to potrzebne, by w czasie wypadku dłoń miała zapewniony poślizg, a w dodatku tarcie zostało zapewnione. W momencie wypadku rękawica zatrzyma się na asfalcie, więc łatwo może dojść do złamania, jeśli nie będziemy mieć odpowiednich rękawic.