Braun stracił immunitet! Szokujący zwrot akcji ws. wicemarszałka Bosaka

Braun traci immunitet poselski
fot. Sejm RP | Creative Commons Attribution 2.0

Podczas środowego posiedzenia Sejmu odbyła się seria ważnych głosowań. Między innymi w sprawie wotum nieufności dla ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza, odwołania Krzysztofa Bosaka ze stanowiska wicemarszałka Sejmu oraz zachowania przez posła Grzegorza Brauna mandatu poselskiego. W sprawie tego ostatniego odbyła się cała seria głosowań. Wszystkie wyniki są już znane.

REKLAMA

W środę, 17 stycznia, odbyło się w Sejmie głosowanie nad wotum nieufności wobec ministra Bartłomieja Sienkiewicza. We wniosku o wotum nieufności argumentowano, że Sienkiewicz „bezpośrednio odpowiedzialny za bezprecedensowy atak na media publiczne – Telewizję Polską, Polskie Radio oraz Polską Agencję Prasową”. Głosowanie nad wotum nieufności poprzedzono dwugodzinną debatą.

Sejm wyraża wotum nieufności większością głosów ustawowej liczby posłów, czyli 231 prawodawców Izby Niższej Parlamentu. Za wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra Sienkiewicza głosowało 194 posłów, 241 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu – donosi polsatnews.pl.

REKLAMA

Szokujące wyniki głosowania ws. Krzysztofa Bosaka. Konfederacja nadal będzie miała swojego wicemarszałka

Nie było to jedyne ważne głosowanie podczas dzisiejszych obrad. Sejm zdecydował także o dalszych losach Krzysztofa Bosaka na stanowisku wicemarszałka Sejmu. Wniosek o odwołanie polityka Konfederacji z funkcji złożył klub parlamentarny Lewicy. Lewica zarzucała wicemarszałkowi umożliwienie wygłoszenia przez Grzegorza Brauna „antysemickiego wystąpienia”.

Choć wydawało się, że pozycja wnioskodawców będzie silna – wszak Lewica jest jednym z koalicjantów wchodzących w skład ekipy rządzącej – Krzysztof Bosak pozostał na stanowisku.

„Za” głosowało tylko 32 posłów, przeciw było 77 posłów, głównie z PSL oraz Polski 2050. 152 posłów (przede wszystkim z KO) wstrzymało się od głosu, a 196 posłów (głównie z PiS) nie brało udziału w głosowaniu – informuje polsatnews.pl.

REKLAMA

Grzegorz Braun traci immunitet poselski

W środę zdecydowano także o immunitecie posła Konfederacji Grzegorza Brauna. Seria głosowań w sprawie posła była bezpośrednio powiązana z głosowaniem nad odwołaniem z funkcji wicemarszałka Krzysztofa Bosaka. Wszystkie były pokłosiem wydarzeń z grudnia 2023 roku, kiedy Grzegorz Braun ugasił zapalone w Sejmie świece chanukowego gaśnicą proszkową.

Sejm bezwzględną większością głosów wyraził zgodę na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej za czyn określony w punkcie 1, 2, 3, 4, 5, 7 wniosku Prokuratora Okręgowego w Warszawie z dnia 9 stycznia 2024 r. uzupełnionego w dniu 10 stycznia 2024 r – podaje polsatnews.pl.

W związku z powyższym poseł Grzegorz Braun został pozbawiony immunitetu.

Udostępnij: