Bruksela przeprowadziła nowy sondaż. Polacy mają już dość UE?

Fot.Twitter.com/Platforma_org

Jeszcze kilka lat temu pozytywne podejście do Unii Europejskiej wśród Polaków było niekwestionowane. Do dzisiaj większość obywateli naszego kraju pozytywnie ocenia tę wspólnotę gospodarczo-polityczną. Jest to 51 proc. Polaków – aż i… tylko. Tylko, bo to najsłabszy wynik od lat. Neutralnie do UE odnosi się 38 proc. badanych, a 11 proc. ocenia Wspólnotę wprost negatywnie.

REKLAMA

„U progu 20. rocznicy wstąpienia Polski do Wspólnoty sondaż przeprowadzony na zlecenie Brukseli pokazuje, że porzuciliśmy wyidealizowany obraz integracji europejskiej” – ocenia „Rzeczpospolita”.

Korzyści wynikające z gospodarczej twarzy Unii Europejskiej wciąż są w oczach Polaków silniejsze, niż polityczne ambicje Brukseli. „Owszem, 81 proc. z nas nie ma wątpliwości, że skorzystaliśmy na członkostwie w UE. 71 proc. Polaków ocenia też mniej lub bardziej optymistycznie przyszłość zjednoczonej Europy” – podaje „Rz”.

Polacy nadal dobrze oceniają Unię Europejską, ale już nie bezkrytycznie. Obronność ważniejsza niż walka ze zmianami klimatu

Jeśli chodzi o pozycję Unii Europejskiej na świecie zdania Polaków są podzielone na trzy. Przekonanych, że rola UE na ziemskim globie wzrosła, jest tylko 35 proc. badanych. 37 proc. respondentów uważa, że pozycja Wspólnoty ani nie wzrosła, ani nie zmalała. 27 proc. badanych twierdzi wręcz, że Unia Europejska w ostatnich latach zaczyna coraz mniej liczyć się na świecie.

REKLAMA

Z czym Polakom najbardziej nie po drodze z Unią Europejską? Wymijamy się priorytetami. Dla UE najważniejsze są kwestie ekologiczne i walka z globalnym ociepleniem/zmianami klimatycznymi. Wynikają z tego m.in. unikalne swoją skalą plany transformacji energetycznej, które zakładają osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Wspólnotę do 2050 roku.

Dla Polaków priorytetem nie jest jednak „Zielony Ład”, ale obronność i bezpieczeństwo. To najważniejsza kwestia dla 48 proc. obywateli Polski.

Badanie przeprowadzano od 7 lutego do 3 marca 2024 w 27 państwach UE na próbie 26 tys. 411 respondentów powyżej 15 lat.

Podziel się: