Podczas wtorkowej debaty wyborczej w TVP Info reprezentujący Koalicję Obywatelską poseł Borys Budka zaprezentował „paragon hańby rządu”, czyli rachunek z jednej z aptek. – Służba zdrowia jest w zapaści. Chyba każdy z nas ma w rodzinie kogoś, kto choruje na chorobę onkologiczną. I chciałbym pokazać rachunek. To rachunek, paragon hańby tego rządu. 2000 zł dla dziecka po przeszczepie, które rodzice muszą wydać tylko dlatego, że ten rząd zamiast dofinansować służbę zdrowia, woli wydawać pieniądze na nagrody dla ministrów – mówił Budka w TVP.

Na przedstawionym przez niego paragonie widać było kwotę 2082,36 zł za wykupienie dwóch opakowań leku Valcyte, który stosuje się między innymi po przeszczepach u dzieci. Zaraz po debacie politycy i zwolennicy PiS rozpętali burzę i zaczęli oskarżać polityka KO, że dopuścił się manipulacji, ponieważ lek jest refundowany i kosztuje 3,20 zł.

Na wystąpienie Borysa Budki zareagował minister zdrowia Łukasz Szumowski. „Panie pośle Budka, może Pan się nie zorientował, ale lek, o którym Pan mówił jest objęty refundacją i dla dzieci kosztuje 3,20. Zdrowie jest zbyt poważnym tematem, żeby wprowadzać Polaków w błąd. Czekamy na przeprosiny…”, napisał oburzony na Twitterze.

„W 2015 r. ten lek kosztował 3,20. Gdy PiS doszedł do władzy, gwałtownie podrożał do ponad 1000 złotych. Szef komisji zdrowia Bartosz Arłukowicz wielokrotnie prosił ministra zdrowia o interwencję. Przez ponad 3 lata nie zrobiono nic. Dopiero 1.09. trafił na listę leków refundowanych”, odpisał Budka, odpierając zarzuty Szumowskiego.

Jak jest naprawdę z lekiem Valcyte, którego cena wywołuje takie emocje? Lek jest faktycznie refundowany, ale tylko przez określony czas, a dokładnie do 110 dni po przeszczepie. Cena leku bez refundacji wynosi obecnie 1041,18 zł, a więc czyli dokładnie tyle, ile widnieje na paragonie okazanym przez polityka KO. Refundacja na lek obowiązywała jeszcze w 2015 za rządów koalicji PO-PSL, następnie została zniesiona i przywrócona dopiero 1 września 2019 roku.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę