W wyniku groźnej i gwałtownej burzy w Tatrach, na ten moment potwierdzono śmierć czterech osób – poinformował wojewoda małopolski, Piotr Ćwik. Wśród zmarłych po uderzeniach piorunów znajdowała się dwójka dzieci. Na miejscu wciąż trwa akcja ratunkowa.

Ratownicy medyczni z TOPR-u działają obecnie w okolicach Giewontu, gdzie doszło do uderzenia groźnych piorunów. Świadkowie relacjonowali, że burza rozpoczęła się około godziny 13:30 i trwała około godziny. Piorun trafił między innymi w Halę Kondratową i w łańcuch na Giewoncie, na którym w tym momencie przebywało około 20 osób. Kilka z nich zostało również porażonych po słowackiej stronie Tatr.

Wojewoda małopolski, Piotr Ćwik zorganizował w Zakopanem specjalne posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, w trakcie którego przekazał, że w wyniku burzy śmierć poniosły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Ponadto do szpitala w Zakopanem przetransportowano 89 rannych, którzy doznali mniej poważnych obrażeń. Kolejne osoby zostały przewiezione do placówek medycznych w Nowym Targu, Suchej Beskidzkiej, Myślenicach i Krakowie.

Na ten moment nie wiadomo, czy aktualny bilans ofiar i poszkodowanych jest ostateczny. Ćwik powiedział, że kluczowa okaże się noc i poranek – jeśli do pensjonatów nie wrócą wszyscy goście, wówczas ich właściciele będą o tym informować. Do późnego wieczora swoją pracę mają wykonywać ratownicy górscy, których zadaniem będzie odszukanie ewentualnych kolejnych ofiar lub poszkodowanych.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę