Generał Mirosław Różański z zarzutami. Miał wyprowadzić 7,5 miliona złotych
Generał Mirosław Różański (po prawej) | fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Według nieoficjalnych doniesień „TVP Info” były dowódca polskich Sił Zbrojnych stoi w obliczu zarzutów niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia uprawnień. Chodzi o wyprowadzenie milionów złotych z wojskowego stowarzyszenia. Po upublicznieniu artykułu na portalu Telewizji Polskiej, z oskarżanym, generałem broni rezerwy Wojska Polskiego dr Mirosławem Różańskim, rozmawiała „Wirtualna Polska”.

Według „TVP Info” gen, Mirosław Różański ma być wśród czterech osób, które rzekomo usłyszały zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych i przekroczenia swoich kompetencji. Oskarżenia mają mieć związek z wyprowadzenie z prywatnego Wojskowego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego SWAT kwoty 7,5 miliona złotych. Portal Telewizji Polskiej podał ponadto, że generał nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Po upublicznieniu artykułu z gen. Mirosławem Różańskim skontaktowali się dziennikarze portalu „Wirtualna Polska”. W rozmowie oficer zapowiedział rychłe odniesienie się do całej sprawy w oświadczeniu. „Mogę krótko odpowiedzieć, że informacje zawarte w tym artykule, w całej jego treści, są nieprawdziwe” – powiedział gen. dr Różański.

Gen. Różański z zarzutami. „Zarzuty to retorsje za moje publiczne wystąpienia”

Rzeczywiście. W późniejszym czasie generał wydał oświadczenie, w którym przekazał, że nie przyznał się do winy, jednocześnie przyznając w nim, że postawiono mu zarzuty.

„W związku z pojawieniem się w dniu 25 lipca 2022 roku artykułu prasowego na portalu tvp.info dotyczącego postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, VIII Wydział ds. Wojskowych, w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych informuję, że nie przyznałem się do stawianych mi zarzutów. Jednocześnie wskazuję, że zawarte w przedmiotowej publikacji informacje nie są prawdziwe” – napisał gen. Różański.

W mojej ocenie postawione zarzuty, dotyczące czynów rzekomo popełnionych w 2015 roku, stanowią retorsje za moje publiczne wystąpienia, w których wielokrotnie nie szczędziłem krytyki podejmowanym decyzjom politycznym dotyczącym obronności państwa. Postawione zarzuty są związane z bieżącą polityką Ministerstwa Obrony Narodowej i nie prowadzą do osiągnięcia kodeksowych celów postępowania przygotowawczego” – brzmi dalsza część oświadczenia, opublikowanego w mediach społecznościowych.

Były dowódca Wojska Polskiego z zarzutami. Prokuratura komentuje

Wcześniej – w rozmowie z „TVP Info – rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator Aleksandra Skrzyniarz przekazała, że zarzuty postawiono łącznie czterem osobom. Dodała, że postępowanie przygotowawcze nie zostało jeszcze zakończone.

„W jego toku, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy wskazujący na szereg nieprawidłowości w zakresie wyboru podmiotów współpracujących w organizacji pokazów lotniczych w ramach Międzynarodowych Pokazów Lotniczych ‘Air Show’ w Radomiu w latach 2011-2015 oraz w zakresie gospodarowania środkami finansowymi pozostałymi po rozliczeniu kolejnych edycji pokazów, czterem osobom przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych” – przekazała prokurator.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!