Były wiceminister zatrzymany przez CBA! Chodzi o głośną aferę PiS

Piotr W. zatrzymany ws. afery wizowej przez CBA
fot. Sejm RP fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz
Creative Commons Attribution 2.0

Prokuratura Krajowa poinformowała w środę o zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne Piotra W, który w poprzedniej ekipie rządzącej pełnił funkcję wiceministra spraw zagranicznych. Zatrzymanie byłego szefa MSZ ma związek z tzw. aferą wizową.

REKLAMA

„Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanemu zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę oraz udostępnienia informacji osobie nieuprawnionej, tj. przestępstw z art. 231 § 2 kk oraz z art. 266 § 2 kk. Zarzuty dotyczą okresu od lutego 2022 r. do maja 2023 r.” – przekazała na swojej stronie internetowej Prokuratura Krajowa.

Oprócz Piotra W. zarzuty w tej samej sprawie otrzymało 9 innych osób.

REKLAMA

Były wiceminister MSZ w rządzie PiS zatrzymany przez CBA. Piotr W. otrzymał zarzuty w związku z tzw. aferą wizową

Na podstawie zgromadzonego materiały dowodowego pojawiły się podejrzenia, że Piotr W. „pełniąc funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w ramach powierzonych obowiązków odpowiadając m.in. za problematykę konsularną oraz nadzorując zadania wykonywane przez Departament Konsularny, przekroczył swoje uprawnienia poprzez naruszenie obowiązujących w ministerstwie procedur związanych z rejestracją i obiegiem dokumentów”.

Były minister miał podejmować również nieuzasadnione interwencje w celu przyspieszenia procedur wizowych oraz udostępnić poufne informacje osobie nieuprawnionej.

Nieprawidłowości w ramach tzw. afery wizowej miały dotyczyć polskich placówek konsularnych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.

REKLAMA

Piotrowi W. grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Jak poinformowała prokuratura – podejrzany nie przyznał się do winy. Skorzystał również z prawa odmowy składania wyjaśnień.

Sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

Udostępnij: