Wśród wszystkich warzyw, cebula niezaprzeczalnie jest jednym z najpopularniejszych i znajduje swoje miejsce w wielu daniach. Specyficzny smak i zapach sprawiają, że dodaje ona intensywności wielu potrawom, ale ma także zdrowotne właściwości.
W cebuli znajdziemy mnóstwo pozytywnych dla zdrowia składników odżywczych. Warzywo to dostarcza:
44 kalorie
13 g węglowodanów
1 g białka
<1 g całkowitego tłuszczu
<1 g tłuszczów nasyconych
2,5 g błonnika
6 g cukru
216 mg potasu
15 mg magnezu
11 mg witaminy C
0,178 mg witaminy B6
Jakie zatem oferuje bezpośrednie korzyści zdrowotne? Przede wszystkim cebula jest cennym źródłem witaminy C, która pomaga w budowaniu odporności organizmu. Dostarcza również fitochemikaliów, zwalczających zarazki i infekcje – podaje ,,Wprost”.
Z uwagi na zawartość błonnika, cebula poprawia również działanie układu trawiennego. Dodatkowo zawarty w tym warzywie błonnik pozwala na skuteczniejsze odżywianie mikroflory jelitowej, niż błonnik z innych produktów spożywczych.
Oprócz witaminy C, w cebuli znajdziemy witaminę B6, kwas foliowy, potas i mangan. Do tego jednak warzywo to dodaje smaku i aromatu potrawom, nie zwiększając przy tym znacząco ilości kalorii.
Niekiedy cebula może być pomocna w walce z problemami sercowo-naczyniowymi. Występujące w skórce tego warzywa związki pozwalają na zwalczanie stanów zapalnych i obniżanie poziomu cholersterolu.
Badania kliniczne z Puerto Rico wykazały, że cebula wraz z czosnkiem mogą mieć istotny wpływ na zapobieganie występowania nowotworu piersi. Oba warzywa mają przeciwutleniacze i mają działanie przeciwzapalne, dostarczając w ten sposób organizmowi organicznych związków siarki.