chleb
fot. Pixabay

Niebawem cena za kilogram chleba może wynieść nawet 40 zł! Szokujące informacje podali właściciele piekarni, którzy są zdruzgotani dużym podwyższeniem cen gazu.

Poprzez wysokie podwyżki cen gazu, a także mąki oraz innych surowców, właściciele piekarni są zmuszeni podnieść ceny chleba. Ostrzegają również, że pieczywo może niedługo stać się produktem luksusowym.

Mamy wielkie problemy żeby przetrwać. 7 stycznia mąka była droższa o 85% w stosunku do roku 2021, a teraz jest to już 105%. Ceny gazu to problem piekarzy w całej Polsce, rozdzwaniają się telefony, piekarze mobilizują się do działania i rządzący muszą usłyszeć nasz głos. Możemy skalkulować wzrost cen gazu o 400%. Ale kto ode mnie wtedy kupi chleb? On musiałby kosztować 40 złotych za kilogram. To byłby już produkt delikatesowy, a chleb nie może być luksusem, to jest podstawa naszej diety. Nie może to iść w taką stronę – powiedział w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Andrzej Wojciechowski, właściciel piekarni Wojciechowski.

Ze względu na dramatyczną sytuację, przedstawiciele tej branży apelują do rządzących o wprowadzenie specjalnej tarczy osłonowej, która miałaby zapobiegać rosnącymi cenami energii.

Ceny mediów po prostu wykończą takie małe piekarnie, które działają jak manufaktury. Ceny są nie do przyjęcia dla małych firm, rzemieślników. My nie robimy dużych ilości pieczywa. Jedyną rzeczą, w którą możemy wliczyć wzrost kosztów jest pieczywo. Ceny byłyby wówczas zatrważające – skomentowała Magdalena Małyszka-Waszak, współwłaścicielka jednej z piekarń w Szczecinie.

Od sierpnia otrzymujemy regularne podwyżki cen. Najpierw 50%, potem dwukrotność. Ostatnie rachunki są dla nas katastrofalne – dodała.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę