Chroń się przed wzrostami cen prądu. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę
Ceny prądu, podobnie jak większość innych towarów i usług na rynku, są determinowane przez różne czynniki, zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym. W obliczu ich zaskakujących podwyżek coraz więcej osób zastanawia się, jak zabezpieczyć swoje domowe budżety przed dalszymi niespodziankami. Jednym z rozwiązań jest zainwestowanie w fotowoltaikę. Jakie są jej główne zalety? Odpowiadamy.
Energia na własnych zasadach
Inwestycja w fotowoltaikę to przede wszystkim możliwość produkowania własnej energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. W związku z tym, że energię dla naszych domowych urządzeń jesteśmy w stanie wytworzyć sami, o wiele mniejsze ilości pobieramy z sieci energetycznej. Dzięki temu obniżeniu ulegają kwoty na naszych rachunkach za prąd – zarówno w postaci opłat sprzedażowych, jak i dystrybucyjnych. Szacuje się, że prawidłowo dobrana instalacja pozwala obniżyć kwoty na fakturach za energię elektryczną o nawet 70-80%. Jeśli dodatkowo zainwestujemy w magazyn energii, oszczędności będą jeszcze większe.
Technologia na długie lata
A to wszystko przy wykorzystaniu technologii o bardzo dużej żywotności. Instalacja fotowoltaiczna jest narażona na nieustanne działanie różnorakich zjawisk atmosferycznych. Dlatego moduły fotowoltaiczne są produkowane z wysokiej jakości materiałów, a następnie przechodzą szereg testów. Czy wiesz, że panele fotowoltaiczne są w stanie wytrzymać napór wiatru o prędkości 130 km/h lub metrowej warstwy śniegu? Dodatkowo producenci paneli dają gwarancję, że ich wyjściowa moc nie spadnie poniżej 80% w przeciągu 25 lat. Prawda, że imponujące?
Pozytywny wpływ na planetę
Kolejną nie mniej ważną zaletą jest pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Słońce to niewyczerpalne i czyste źródło energii odnawialnej. W procesie przekształcania energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną nie powstają żadne szkodliwe substancje. Fotowoltaika nie generuje także hałasu oraz nie zużywa zasobów wody pitnej. Co więcej, poszczególne elementy modułów fotowoltaicznych, jak aluminium czy krzem, podlegają recyklingowi.
Fotowoltaika – inwestuj z głową
Jak więc inwestować w fotowoltaikę, aby jej koszty zwróciły się nam możliwie jak najszybciej, a następnie instalacja generowała dla nas zyski? Oto kilka porad.
Dobierz odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej do potrzeb swojego gospodarstwa domowego. Wielkość systemu fotowoltaicznego powinna być skalkulowana tak, aby odpowiadała Twojemu średniemu zużyciu energii w ciągu roku. Zbyt mała instalacja nie będzie w stanie wyprodukować wystarczającej ilości energii, natomiast zbyt duża może generować więcej energii, niż jesteś w stanie zużyć lub magazynować. Po co więc przepłacać?
Na etapie zakupu i montażu instalacji wybierz komponenty dobrej jakości oraz postaw na sprawdzonych fachowców (sprawdź fotowoltaika Warszawa). Uchroni Cię to od ponoszenia dodatkowych kosztów w przyszłości, które mogą wynikać z usterek instalacji. Pamiętaj również o prawidłowym ustawieniu swoich paneli na dachu lub działce. Optymalna lokalizacja i kierunek montażu paneli fotowoltaicznych mają kluczowe znaczenie dla ich wydajności.
Pamiętaj również, że możesz ubiegać się o dofinansowanie do instalacji. Przykładowo, w rządowym programie Mój Prąd 5.0 możesz otrzymać dopłatę w wysokości nawet do 6 000 zł. Taki dodatkowy zastrzyk gotówki z pewnością skróci czas zwrotu Twojej inwestycji.
Pamiętaj, że instalacja paneli fotowoltaicznych to inwestycja. Dokonaj dobrze przemyślanej decyzji, aby cieszyć się z oszczędności na rachunkach za energię przez wiele lat. Firmy zajmujące się sprzedażą fotowoltaiki pomogą Ci ocenić Twoje potrzeby energetyczne i zaprojektować system, który będzie dla Ciebie najbardziej efektywny. Pamiętaj, że zbyt duża instalacja to niepotrzebne koszty, a zbyt mała nie przyniesie oczekiwanych oszczędności.