Polskie ogrody właśnie rozkwitają, a na trawnikach oprócz kwiatów, rosną także chwasty i inne niepożądane rośliny, które szpecą wizerunek zadbanej zieleni. Dodatkowo kiereszują krzewy, kwiaty i drzewka, a także sprzyjają inwazji szkodników na posesji. Zielsko z obszernymi korzeniami burzy warunki glebowe. Zobacz, jak z dobrym skutkiem usunąć intruza z działki. Mozolne pielenie wcale nie wchodzi w grę. Domowe metody spisują się wybiórczo.
Sklepowe pestycydy to inwazyjne środki chemiczne i nie każdy chce je stosować na swojej posesji. Dodatkowym problemem jest wysoki koszt takich specyfików. Ekolodzy i osoby dbające o środowisko radzą nam, byśmy chemii używali jak najmniej i korzystali z tego, co bezpieczniejsze dla otoczenia. Nawet wszechobecne chwasty można zwalczyć domowymi metodami. Korzystali z nich nasi dziadkowie i byli z nich w miarę zadowoleni. Dobre rady przekazywali swoim dzieciom, wnukom itd. Byłoby szkoda to wszystko zaprzepaścić. Oto najlepsze domowe preparaty do walki z chwastami w ogrodzie.
Alkohol poradzi sobie z ofensywnymi roślinami
Do walki z chwastami będzie ci potrzebny czysty alkohol. Możesz go zaaplikować w postaci oprysku na zielsko rosnące na twojej działce. Przed użyciem składnika musisz go obowiązkowo wymieszać z wodą (proporcje ok. 1:13 – na ok. 2 szklanki wody daj maksymalnie 30 ml spirytusu). Ewentualnie możesz wlać do roztworu płyn do naczyń (wystarczy parę kropel). Środkiem spryskuj tylko liście ekspansywnych roślin, a zabieg przeprowadzaj w dzień cichy i słoneczny.
Chwastobójcza solanka
Z chwastami poradzi sobie także mikstura sporządzona z soli i wody (proporcje 1:4). Należy skrupulatnie nanosić preparat na nieopanowane chwasty, tak by pozostałe gatunki kwiatów czy krzewów rosnące w niedalekiej odległości, wyszły z tego bez szwanku.
Czytaj też: Sieję tylko tę odmianę marchwi. Duża, słodka i nie kumuluje azotanów