Istnieją setki, a nawet tysiące sposobów na ciasto czekoladowe. Z dodatkiem bakalii czy owoców, przekładane słodkimi masami lub konfiturami, bez jajek, przyrządzane na patelni lub w piekarniku, a nawet bez pieczenia. Są też wersje bezglutenowe. Sam widzisz, że patentów na czekoladowy wypiek jest bez liku. Tę wersję na pewno zaliczysz do najbardziej udanych. Ciasto „Goście jadą!”smakuje wybornie i łatwo się je robi. Odkryj przepis.
Ciasto czekoladowe z powidłami śliwkowymi to propozycja nie do odrzucenia na deser Przygotowanie specjału to bułka z masłem dla każdego domowego cukiernika. Nie wymaga wielkiego nakładu pracy. Musisz zrobić ciasto czekoladowe, a potem przeciąć je na pół i posmarować powidłami. One pasują do wypieku jak ulał, ale jeśli nie masz ich w spiżarni, użyj dżemu morelowego, wiśniowego czy porzeczkowego, a też będzie pyszne. Zwieńczeniem kompozycji jest błyszcząca glazura pokrywająca cały wierzch placka. Na taki wypiek z pewnością skuszą się twoi goście.
Przepis na ciasto Goście jadą!
Lista składników:
Ciasto:
100 g mąki pszennej
110 g miękkiego masła
110 g cukru pudru
5 średnich jaj
odrobina soli
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżka kakao w proszku
110 g gorzkiej czekolady
Dodatki:
słoiczek powideł śliwkowych
100 ml wody
160 g drobnego cukru
120 g gorzkiej czekolady
Wykonanie:
Czekoladę siekamy i roztapiamy w kąpieli wodnej. Mąkę przesiewamy, wsypujemy substancję spulchniającą i kakao, mieszamy.
W naczyniu ubijamy białka z odrobiną soli na sztywną pianę, a potem dodajemy do niej 1/2 porcji cukru, miksujemy do rozpuszczenia.
W osobnym naczyniu ucieramy masło w temp. pokojowej z cukrem do białości. Dodajemy żółtka – jedno po drugim i co chwila mieszamy. Wlewamy chłodną czekoladę, mieszamy. Odstawiamy robot i dodajemy mąkę z kakao, łączymy masę szpatułką.
Porcjami dokładamy pianę z białek, mieszamy i ciasto przekładamy do tortownicy o średnicy 20-22 cm. Wcześniej wykładamy dno pergaminem, a boki smarujemy masłem i oprószamy mąką. Deser pieczemy w temp. 180 st. C. przez 35 minut. Później wyciągamy go z piekarnika, a gdy lekko ostygnie, wyjmujemy z blaszki i umieszczamy na kratce. Powinien się wystudzić. Przecinamy go równolegle na 2 blaty równej grubości.
Delikatnie podgrzewamy konfiturę i smarujemy jeden placek. Przykrywamy ją drugim plackiem, dociskamy.
Na glazurę: w małym garnku umieszczamy cukier i wodę, gotujemy powoli przez parę minut. Gdy cukier się roztopi i zacznie karmelizować, dodajemy pokrojoną czekoladę i mieszamy na spójną i połyskującą polewę. Oblewamy nią wypiek i czekamy, aż stężeje. Kroimy deser na kawałki i podajemy gościom, smacznego.