Z pewnością zwróciłeś uwagę na symbole wybite na skorupkach jajek. Co oznaczają? Można się z nich wiele dowiedzieć!

Na jajkach znajdują się cyfry o zera do trzech. Co oznaczają? Symbol 0 oznacza, że jaja pochodzą z chowy ekologicznego. Wtedy kury nośne są hodowane w tradycyjny sposób z wolnym wybiegiem na świeżym powietrzu w polu. To najzdrowsze jaja, bo kury są karmione świeżą karmą, dodatkowo zjadają owady i rośliny. Jajka mają najwyższą wartość odżywczą.

Symbol 1 oznacza, że kury nośne są hodowane w warunkach częściowo otwartych. Zazwyczaj oznacza, to że kury zamyka się na noc. Symbol 2 oznacza chów ściółkowy. Wtedy kura nośna spędza życie w zamkniętym pomieszczeniu, hali, ale może się tam swobodnie poruszać. Kury mają własną grzędę i ściółkę.

Najgorsze są jajka z symbolem 3, który oznacza chów klatkowy. Wówczas kura jest zamknięta w klatce, bez możliwości obrócenia się. Takim kurom z reguły obcina się nóżki i dziób – celem jest maksymalizacja wydajności i zysku bez jakiejkolwiek troski o dobro zwierząt.

Przy zakupie warto sprawdzić, czy skorupka nie jest popękana, oślizła lub pudrowa. Jak informuje redakcja Wprost, pęknięcia mogą wskazywać na obecność bakterii, a pudrowy wygląd skorupy może oznaczać pleśń.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!