Co oznaczają cyfry na jajkach?

Z pewnością zwróciłeś uwagę na symbole wybite na skorupkach jajek. Co oznaczają? Można się z nich wiele dowiedzieć!

   

Na jajkach znajdują się cyfry o zera do trzech. Co oznaczają? Symbol 0 oznacza, że jaja pochodzą z chowy ekologicznego. Wtedy kury nośne są hodowane w tradycyjny sposób z wolnym wybiegiem na świeżym powietrzu w polu. To najzdrowsze jaja, bo kury są karmione świeżą karmą, dodatkowo zjadają owady i rośliny. Jajka mają najwyższą wartość odżywczą.

Czytaj także:  Kawa z tymi dodatkami to zimowy hit internetu! Zrobisz ją w kilka minut!

Symbol 1 oznacza, że kury nośne są hodowane w warunkach częściowo otwartych. Zazwyczaj oznacza, to że kury zamyka się na noc. Symbol 2 oznacza chów ściółkowy. Wtedy kura nośna spędza życie w zamkniętym pomieszczeniu, hali, ale może się tam swobodnie poruszać. Kury mają własną grzędę i ściółkę.

   

Najgorsze są jajka z symbolem 3, który oznacza chów klatkowy. Wówczas kura jest zamknięta w klatce, bez możliwości obrócenia się. Takim kurom z reguły obcina się nóżki i dziób – celem jest maksymalizacja wydajności i zysku bez jakiejkolwiek troski o dobro zwierząt.

Czytaj także:  Ten pyszny deser jest prosty, ale nie każdy robi go poprawnie. Dlaczego?

Przy zakupie warto sprawdzić, czy skorupka nie jest popękana, oślizła lub pudrowa. Jak informuje redakcja Wprost, pęknięcia mogą wskazywać na obecność bakterii, a pudrowy wygląd skorupy może oznaczać pleśń.