Znany jest los „patriotycznych ławek”, a właściwie ich elementów, które w 2022 roku stanęły w całej Polsce. Rzeczniczka prasowa BGK zdradziła, do jakich celów zostały wykorzystane elementy, które posłużyły do budowy instalacji.
Przed dwoma laty w kilkunastu polskich miastach stanęły konstrukcje, które przedstawiały kontur Polski, a wewnątrz znajdowała się mała ławka. Jak ustaliło WP, koszt inwestycji wyniósł kilkanaście milionów złotych, a środki wysupłały Bank Gospodarstwa Krajowego i rząd PiS.
Montaż ławek miał na celu wypromowanie polskich inwestycji. BGK informował, że jedna ławka kosztowała 100 tysięcy złotych, a za projekt odpowiedzialna była wyłoniona w lutym 2022 roku agencja Hackett Hamilton. Obiekty pojawiły się w każdym województwie w Polsce.
Elementy ławek wykorzystano ponownie
Serwis Money.pl skontaktował się z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w celu uzyskania informacji, co się stało z ławkami, które nie tak dawno wywołały żarliwą dyskusję. Anna Czyż, rzeczniczka organizacji zdradziła, że zgodnie z pierwotnym założeniem, elementy instalacji wykorzystano ponownie.
– Ławki stanęły w przyszpitalnym parku w Zabrzu. Deski po zdemontowaniu instalacji posłużyły do zbudowania tras turystycznych w parku krajobrazowym na Podhalu. Pozostałe elementy, tj. fragmenty konstrukcji stalowej, bloki betonowe oraz materiały drewnopochodne zostały przekazane jednej z gmin na południu Polski do wykorzystania przy realizacji inwestycji publicznych – przekazała.