REKLAMA

Co Ukraińcy sądzą o Polsce
fot. Pixabay

Relacje Polski z Ukrainą – a w dużej mierze Polaków i Ukraińców – to już nie to samo, co na początku inwazji Federacji Rosyjskiej, 24 lutego 2022 roku. Nie da się ukryć, że stosunki wzajemne, szczególnie na poziomie politycznym, znacznie pogorszyły się w ostatnich miesiącach. Jako obserwatorzy wydarzeń byliśmy świadkami szeregu konfliktów – o Rzeź Wołyńską, o rakietę, która zabiła dwóch Polaków w Przewodowie, o ukraińskie zboże, a w ostatnim czasie o zaburzanie rynku transportowego w Polsce i UE przez ukraińskie firmy. Czy to koniec „przyjaźni”?

REKLAMA

Mówi się, że w stosunkach międzynarodowych nie ma przyjaźni – są tylko interesy. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Mitem okazało się, że Polska i Ukraina ma tylko wspólne interesy i nie różni nas pod tym względem nic. Widzimy to bardzo dobrze po aktualnie bardzo chłodnych relacjach pomiędzy władzami w Kijowie i poprzednią władzą w Warszawie. O tym, czy relacje się poprawią, zdecyduje dalsze postępowanie ukraińskiego rządu i nowa władza w Polsce. Donald Tusk już zapowiedział, że w kolejną podróż zagraniczną wybierze się do Kijowa.

Na szczęście nie o wszystkim decyduje polityka. Pozostają jeszcze relacje wzajemne pomiędzy Ukraińcami i Polakami. Zwykli ludzie potrafią nierzadko pojednać się ponad podziałami, zbudowanymi przez polityków.

REKLAMA

Co Ukraińcy myślą o swoich sąsiadach? Na Ukrainie przeprowadzono sondaż

Z badania sondażowego, zrealizowanego przez Fundację „Inicjatywy Demokratyczne” dowiadujemy się, że większość Ukraińców nadal bardzo dobrze postrzega Polaków. Okazuje się, że Polska jest liderem wśród sąsiadów Ukrainy, jeśli chodzi o sympatię jej obywateli.

„Liderem w poziomie pozytywnego nastawienia Ukraińców do krajów sąsiednich jest Polska. 66 proc. Ukraińców ma pozytywny stosunek do tego kraju, tylko 8 proc. jest nastawionych negatywnie, a 22 proc. obywateli ma nastawienie neutralne” – zauważają autorzy badania, które przytacza portal „DoRzeczy.pl”.

REKLAMA

Większość (51 proc.) Ukraińców twierdzi ponadto, że sympatia ta jest odwzajemniona. Ta grupa badanych uważa, że Polacy mają pozytywne nastawienie do Ukraińców. 13 proc. respondentów twierdzi natomiast, że Polacy Ukraińców nie lubią. Kolejne miejsca zajęły Mołdawia i Rumunia, a potem Węgry, które obecnie nie cieszą się sympatią aż 46 proc. Ukraińców.

Najgorzej wypada Białoruś. „Liderem wśród sąsiadów o najmniejszej sympatii (w badaniu nie uwzględniono Rosji) jest Białoruś. Obecnie 78 proc. Ukraińców ma do Białorusi negatywny stosunek, a większość z nich (58 proc.) jest jednoznacznie negatywna” – piszą w sondażu autorzy badania.

REKLAMA