Są instytucje, które mogą wymagać od nas zaświadczenia o zatrudnieniu. Wśród nich wymieniamy m.in. urząd, sąd i bank. W jaki sposób otrzymać taki dokument? Kiedy można go wystawić i czym różni się od zaświadczenia o zarobkach? Przeczytaj.
Kto może wystawić zaświadczenie o zatrudnieniu?
Zaświadczenie o zatrudnieniu jest dokumentem stwierdzającym źródło, a także wysokość dochodu. Tego typu dokument często wymagany jest przez instytucje, takie jak sąd czy urząd. Jeśli chcemy zawrzeć umowę kredytową, właśnie taki dokument będzie od nas wymagany. Nie ma reguły, w jaki sposób ubiegać się o zaświadczenie – pisemnie czy ustnie. Wiadomo jednak, że zaświadczenie powinno być wydawane niezwłocznie przez zatrudniającego celem ustalenia wysokości świadczenia wnioskującej osoby.
Informacja o warunkach zatrudnienia 2024 wzór to jedno. Pracodawcy mają obowiązek przekazywać zatrudnionym rozszerzone informacje o warunkach zatrudnienia. Powinni również wystawić im zaświadczenie o zatrudnieniu, jeśli tylko będą takiego dokumentu potrzebować. Jednak nie tylko pracodawca może wystawić zaświadczenie. Uprawnienia do wypisania i wystawienia takiego dokumentu ma również biuro rachunkowe, kierownik, zarząd lub główny księgowy – czyli wszyscy reprezentanci pracodawcy.
Zaświadczenie o zatrudnieniu można otrzymać nie tylko, pracując na podstawie umowy o pracę. Można być również zatrudnionym na podstawie umowy zlecenie i umowy o dzieło. Wystarczy, że zleceniobiorca wystąpi do zleceniodawcy o wydanie dokumentów i poczeka na odpowiedź.
Co powinno zawierać zaświadczenie o wynagrodzeniu?
Zaświadczenie o wynagrodzeniu, które bywa mylone z tym o zatrudnieniu, powinno zawierać podstawowe informacje o zarobkach, takie jak średnie miesięczne wynagrodzenie netto, ale też brutto. Powinno znaleźć się w nim również średnie wynagrodzenie, które pracownik otrzymywał przez okres trzech ostatnich miesięcy.
Trzeba też pamiętać, że dokument ma swoją datę ważności. Najczęściej jest to okres 30 dni od dnia jego wystawienia. Niektóre firmy zwiększają czas do 90 dni. Jeśli jesteś pracodawcą, w tym miejscu możesz sprawdzić, komu wystawić zaświadczenie o zatrudnieniu: https://www.ingksiegowosc.pl/news/sprawy-kadrowe/zaswiadczenie-o-zatrudnieniu-komu-wystawic.
Do czego potrzebne jest zaświadczenie o zarobkach?
Kodeks Prawny nie określa, w jakim terminie pracownik powinien uzyskać zaświadczenie o zatrudnieniu. Prośba rozpatrywana jest zwykle w ciągu kilku dni roboczych. Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach najczęściej okazuje się niezbędne, kiedy chcemy uzyskać pożyczkę z banku, a także staramy się o np. kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny. Na podstawie tego dokumentu dokonuje się oceny zdolności kredytowej. Zaświadczenie o zatrudnieniu może przydać się również np. podczas zapisywania dziecka do przedszkola lub żłobka.
Pamiętaj, że zaświadczenie o zatrudnieniu nie jest tym samym, co zaświadczenie o zarobkach – tak samo, jak np. emerytura pomostowa nie jest emeryturą indywidualną. Zaświadczenie o zarobkach ma potwierdzić źródło i wysokość otrzymywanego wynagrodzenia. Z kolei zaświadczenie o zatrudnieniu potwierdzić fakt, że dana osoba pracuje w danej firmie. Oba dokumenty mogą okazać się tak samo przydatne, gdy np. ubiegasz się o zakup ratalny.