Co z CPK i projektami PiS? Opozycja będzie miała problem [SONDAŻ]

Polacy w większości za kontynuacją budowy CPK
fot. cpk.pl

Podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości w Polsce zapoczątkowano szereg ogromnych państwowych inicjatyw infrastrukturalnych – to m.in. budowa elektrowni atomowej oraz Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dalsza realizacja tych projektów staje pod znakiem zapytania, gdyż nie wiadomo, czy po przejęciu władzy opozycja będzie skłonna kontynuować prace, rozpoczęte za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Czy CPK i elektrownia atomowa powinny powstać? O zdanie zapytano Polaków.

REKLAMA

W sondażu pracowni Uniter Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” oraz RMF FM Polacy ocenili, czy nowy rząd powinien kontynuować realizację przedsięwzięć infrastrukturalnych, realizowanych i zaplanowany przez PiS.

W badaniu padło ogólne pytanie „czy przyszły rząd powinien kontynuować przedsięwzięcia obecnego rządu”, które zostało rozbite na kilka osobnych kwestii.

Jeśli chodzi o Centralny Port Komunikacyjny – większość Polaków jest ZA kontynuowaniem realizacji projektu. Aż 51,3 proc. badanych opowiedziało się za dalszymi pracami nad CPK. Przeciwnych jest 39,7 proc. respondentów, a 9 proc. nie ma zdania na ten temat.

REKLAMA

Przytłaczająca większość badanych jest także za kontynuowaniem budowy elektrowni atomowej. Aż 85 proc. Polaków chce krajowego „atomu”. 9,3 proc. sprzeciwia się budowie elektrowni jądrowej, a 5,3 proc. respondentów nie ma zdania.

Co z CPK, CBA, IPN, zbrojeniami i elektrownią atomową? Polacy odpowiedzieli, czego oczekują od nowego rządu

Inaczej Polacy uważają w kwestii szumnych planów budowy fabryki polskich aut elektrycznych Izera. Większość Polaków skreśla pomysł – aż 63,1 proc. badanych jest przeciwna kontynuacji projektu. 27 proc. respondentów chciałoby, aby pracy nad Izerą trwały, a 9,9 proc. badanych nie ma zdania.

United Surveys zapytało suwerena o jeszcze dwie, bardzo ważne kwestie. Chodzi o obronność oraz głośne zapowiedzi polityków opozycji, dotyczące likwidacje niektórych służb i instytucji. Nie jest tajemnicą, że w ostatnich latach obecny rząd wydał znaczne środki na zbrojenie polskiej armii. Za utrzymaniem miliardowych inwestycji w wojsko opowiada się 76,2 proc. pytanych. Przeciwnego zdania jest 17,7 proc. z nich, a 6,1 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Co z IPN i CBA? Pojawiły się już wstępne zapowiedzi, że zarówno Centralne Biuro Antykorupcyjne jak i Instytut Pamięci Narodowej zostaną zlikwidowane przez nowe władze Polski. Co na to Polacy?

REKLAMA

Aż 61 proc. Polaków jest za pozostawieniem CBA. Za likwidacją agencji jest 27,5 proc. badanych, a 11,5 proc. nie ma wyrobionego zdania w tej kwestii.

Podobnie z IPN-em – aż 64,7 proc. badanych uważa, że Instytut Pamięci Narodowej powinien dalej istnieć. 23 proc. respondentów chce likwidacji instytucji, a 12,2 proc. nie ma zdania.

Podziel się: