Wiek emerytalny w górę? Polacy odpowiedzieli w sondażu

Wiek emerytalny do podwyżki? Polacy chcą obniżenia progu przejścia na emeryturę
fot. Pixabay

Co z wiekiem emerytalnym? Będzie podwyżka? Na razie takich planów nie ma, tym bardziej w roku wyborczy, a na dodatek po gwałtownych protestach we Francji. Nie jest tajemnicą, że zwiększenie wieku emerytalnego to drażliwy temat – również dla Polaków. Według sondażu, opublikowanego w sobotę przez portal „Interia” – duża część Polaków jest nie tylko za nie podnoszeniem wieku przejścia na emeryturę, ale wręcz za obniżeniem!

REKLAMA

Podniesienie wieku emerytalnego może nas czekać prędzej czy później. Konieczność takiego ruchu wymusza kilka czynników – m.in. kształt systemu emerytalnego w Polsce oraz niski przyrost demograficzny, co wpływa rentowność tego pierwszego. Może być to z perspektywy ekonomicznej łatwiejsze, niż skłonienie ludzi do posiadania dwójki lub trójki dzieci. Wiąże się to jednak jednocześnie z kosztami, których nie sposób pominąć.

Wyższy wiek emerytalny – np. pod 67 r. ż., jak miało być w Polsce – sprawia, że z pracy rezygnujemy „późną starością”. Według danych GUS z 2021 roku więcej niż 25 proc. mężczyzn nawet nie dożywa emerytury (!), choć prób przejścia wynosi nie 67, a 65 lat. Dla kobiet wskaźnik ten jest lepszy, choć wciąż ponad 7 proc. z nich nie dożywa emerytury. One jednak przechodzą na nią już w wieku 60 lat.

REKLAMA

Wiek emerytalny w Polsce? Nie tylko nie podwyższać, ale obniżyć! Tak twierdzą Polacy

To oczywiste, że Polacy nie chcą pracować tak długo – przynajmniej przytłaczająca większość. Według badania pracownic Smartscope dla serwisu „Interia” mieszkańcy naszego kraju chcą raczej przejść na emeryturę wcześniej. Aż 47 proc. badanych uważa, że wiek emerytalny powinien zostać obniżony! 44 proc. respondentów jest zdania, że wiek emerytalny powinien zostać zrównany – taki sam dla mężczyzn i kobiet. Tylko 20 proc. pytanych odpowiedziało, iż według nich wiek emerytalny winien zostać podwyższony.

„Na pytanie o to, jaki wiek zakończenia pracy zawodowej byłby dla nich optymalny, najwięcej mężczyzn odpowiedziało, że wcześniej niż pozwalają na to obecne regulacje prawne. Najwięcej – 36 proc. mężczyzn – chciałoby przejść na emeryturę w wieku poniżej 65 lat. 28 proc. uważa, że dobrym pomysłem byłoby uzależnienie momentu przejścia na emeryturę od stażu pracy. 15 proc. ocenia, że obecne przepisy im odpowiadają, a 65. rok życia to idealny moment na emeryturę. Zaledwie 8 proc. mężczyzn jest zaś gotowych pracować dłużej niż do ukończenia 65 lat. Średnio Polacy wskazują, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę w wieku 59 lat, a mężczyźni – 62” – czytamy w „Interii”.

REKLAMA

Podziel się: