Jak nie przypalić schabowych?
fot. Pixabay

Zamierzasz na obiad przygotować schabowe? Niestety z mięsem często jest tak, że traci ono swój smak, gdy panierka jest zbyt mocno przypalona. Wyjaśniamy, co zrobić, aby kotlety nigdy się nie przypalały. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym usmażysz perfekcyjną i chrupiącą potrawę.

Prawidłowo przygotowane mięso

Zanim zaczniesz przyrządzać mięso, najpierw wyciągnij je z lodówki i zostaw w temp. pokojowej na około 30 minut. Pamiętaj, by dobrze rozbić je tłuczkiem. Niektórzy moczą schab w mleku, bo dzięki temu jest delikatniejszy. Po wyjęciu mięsa z takiej marynaty osusz je starannie papierowym ręcznikiem, a następnie obtocz w mące, jajku i bułce tartej.

Tłuszcz do smażenia

Kotlety schabowe zawsze smaż na smalcu, ewentualnie na oleju roślinnym. Zrezygnuj z masła, gdyż ma zbyt niski punkt dymienia. Zanim schab się dobrze zetnie, masło zdąży się przypalić, a panierka wraz z nim.

Temperatura na patelni

Tłuszcz, na którym smażysz schabowe, musi być odpowiednio rozgrzany. Nie kładź mięsa natychmiast na patelnię, ale też nie zwlekaj z tym za długo. Temperaturę możesz zmierzyć termometrem kuchennym, jeśli oczywiście go masz. Powinna sięgać ok. 180°C. Jeżeli nie masz takiego przyrządu, wrzuć na tłuszcz np. skrawek ziemniaka. Gdy ładnie, powoli będzie się smażyć, to znaczy, że temperatura jest odpowiednia. Jeśli jest za wysoka, produkt szybko i mocno się zrumieni, natomiast zbyt niska sprawi, że kawałek ziemniaka będzie długo „pływać” w tłuszczu.

Najlepsza bułka tarta

Kotlety najlepiej panierować w zwykłej bułce tartej, przyrządzonej ze startego czerstwego pieczywa. W składzie gotowych wyrobów ze sklepu nie powinno być żadnych polepszaczy ani substancji spulchniających.

Cierpliwość

Smażenie kotletów schabowych to proces, którego nie można przyspieszać na siłę. Nawet jeśli spieszysz się z obiadem, to postaraj się zachować cierpliwość. Podkręcanie mocy ognia niewiele da, w rezultacie otrzymasz spalone, nieapetyczne kotlety. Potrawa powinna smażyć się tyle, ile będzie trzeba. Tylko taka strategia pozwoli uzyskać pyszne schabowe z obłędną, chrupiącą skórką.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę