Seler korzeniowy to obok marchewki czy ziemniaków, jedno z najchętniej używanych warzyw w kuchni. Rosół czy inne zupy bez tej aromatycznej bulwy nie byłyby takie same. Poza tym z warzywa powstają także surówki. W zasadzie każdy wie, jak wykorzystać korzeń, a co w takim razie zrobić z liśćmi selera? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek.
W liściach selera mieści się nawet więcej witamin i substancji mineralnych niż w samej bulwie. Naprawdę warto wprowadzić je do jadłospisu. Można zrobić to na różne sposoby.
Uniwersalne zastosowanie liści selera
Liście selera mogą być dodatkiem do sałatek, sosów i zup. Z powodzeniem można je zamrozić bądź ususzyć i mieć pod ręką w awaryjnych sytuacjach. Liście są lekko słonawe w smaku, więc warto zastępować nimi sól kuchenną w niektórych przepisach.
Jeśli chcecie ususzyć liście selera, na początku połóżcie je w przewiewnym miejscu, a potem rozdrobnijcie i umieśćcie w szklanym słoju. Aromatyczny susz możecie zaparzać i pić albo dodawać go do sosów czy zup. Mrozić można zarówno liście selera, jak i jego łodygi. Będą świetnym dodatkiem do zdrowotnych koktajli. Rozmrożone i pokrojone liście mogą stać się też składnikiem surówki.
Smaczna zupa z liści selera
Liście selera sprawdzą się również jako baza do zupy. Receptura jest bardzo prosta, a samo danie wyśmienite i pożywne. Z liści do bulionu przechodzi bowiem większość substancji odżywczych. Aby przygotować zupę z liści selera, najpierw ugotujcie wywar. Do garnka wlejcie litr wody, wrzućcie dużą marchew, cebulę i 2 porządne garście liści. Płyn gotujcie ok. pół godziny. Potem odcedźcie bulion i dodajcie mieszankę maślanki z mąką (na litr nabiału powinny przypadać 3 łyżki mąki).
Przygotowaną w ten sposób potrawę serwuje się z tłuczonymi ziemniakami, koniecznie z dodatkiem czosnku. W kuchniach warto zachować nie tylko liście selera. Sprawdźcie, co zrobić z liśćmi pora i obierkami marchewki.