ShareInfo.plPoradyCzerwone liście u borówki to ostrzeżenie. Ten nawóz uratuje krzew

Czerwone liście u borówki to ostrzeżenie. Ten nawóz uratuje krzew

liście borówki amerykańskiej robią się czerwone
fot. screen Youtube / @MIgardener

Dla doświadczonych ogrodników uprawa borówki amerykańskiej może być czystą satysfakcją, ale hodowców bez rzetelnej wiedzy może czasem zbić z tropu, szczególnie gdy liście na krzaku zaczną niespodziewanie robić się czerwone. Ten objaw wzbudza niepokój, a większość plantatorów zastanawia się, co się dzieje z rośliną. Zanim zaczniesz działać, najpierw poznaj najważniejsze przyczyny tej sytuacji. Dobra wiadomość jest taka, że możesz ją opanować. Poznaj skuteczne metody zaradcze.

REKLAMA

Liście borówki stają się czerwone? Możliwe przyczyny

Być może jest niewłaściwie nawożona. Deficyty fosforu trzeba prędko uzupełnić, np. stosując nawóz mineralny zawierający sporo tego minerału. Można też zrobić nawóz samodzielnie według tego sposobu.

Wystarczy, że zmielisz płatki owsiane (3 łyżki), a potem zalejesz litrem wody, połączysz i odstawisz na ok. 5 godzin. Po wyznaczonym czasie mieszankę odcedź i rozrzedź podobną ilością wody. Odżywkę stosuj od razu po przygotowaniu – wylej ją pod krzak borówki. Lepiej nie rób jej na zapas, tylko zużyj w ciągu 1-2 dni. Dłuższe przechowywani jej nie służy, bo prędko traci to, co ma najcenniejszego i zaczyna się psuć. Owsiankową kurację stosuj co tydzień.

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone z powodu suszy

Czerwone liście borówki mogą być również efektem suszy. Krzaczek jest podatny na deficyt wody głównie z powodu płytkiego systemu korzeniowego. Ma problem z wchłanianiem substancji odżywczych z gleby i stąd właśnie powstają braki, a roślina wysyła sygnały ostrzegawcze w formie zmiany zabarwienia liści. Podlewaj krzew regularnie.

Szkodniki – kolejna przyczyna czerwonych liści na owocowym krzewie

Krzew borówki amerykańskiej ma czerwone liście, bo może od jakiegoś czasu chorować. Jest podatny na choroby grzybowe (np. zgorzel pędów). Jeśli atak szkodników okaże się faktem, pomyśl o zastosowaniu preparatów grzybobójczych. W przypadku choroby wirusowej warto krzak wyciąć, aby nie zainfekował innych roślin, które rosną w pobliżu.

REKLAMA

Czytaj też: Znudził ci się bukszpan? Ten krzew jest ładniejszy i nie atakuje go ćma

Zobacz również:
REKLAMA