Czołgi na granicy z Polską. Na Białoruś dociera rosyjski sprzęt wojskowy
Fot.Wikimedia Commons/kremlin.ru/CC-BY-4.0

Niepokojące ruchy wojsk za naszą wschodnią granicą. Białoruski kanał „Hajun”, który śledzi ruchy armii Aleksandra Łukaszenki zaobserwował, że dyktator zaczął przesuwać żołnierzy i czołgi na granicę z Polską i Litwą. W tym samym czasie Rosjanie przerzucają na Białoruś jeszcze większe ilości uzbrojenia – podaje „Fakt”. W sicie pojawiły się również filmy, pokazujące ruchy białoruskich wojsk. Na czołgach zaobserwowano tajemniczy znak.

Na Białorusi trwają manewry, które oficjalnie mają na celu test gotowości bojowej armii Aleksandra Łukaszenki. Według białoruskiego kanału „Hajun” na Telegramie, który przekazuje informacje o ruchach wojsk dyktatora, w ramach tego sprawdzianu gotowości reżim przesuwa czołgi bliżej granicy z Polską i Litwą. Doniesienia te potwierdza także portal „Ukraińska Prawda”.

Wojska Łukaszenki pojawiły się m.in. w pobliżu Grodna, gdzie znajduje się poligon wojskowy. Ma tam obecnie ćwiczyć ok. 20 czołgów białoruskiej armii.

Dziwne oznakowania na białoruskich pojazdach pancernych. Od razu skojarzyli to ze znakiem „Z”

Zaniepokojenie wzbudził także pewien szczegół, który obserwatorzy wychwycili na nagraniach, udostępnianych przez białoruski reżim. Widać na nich pojazdy wojskowe z namalowanym na przednim pancerzu czerwonym znakiem w kształcie kwadratu. Tajemnicze oznakowanie od razu skojarzono z niesławnym znakiem „Z”, który na początku inwazji na Ukrainę był wykorzystywany przez część nacierających wojsk Rosyjskich, a potem stał się symbolem wojny, a w Rosji poparcia dla tzw. „Operacji Specjalnej” – jak nazywają inwazję Rosjanie.

fot. Białoruska TV

Czy sugestywne znakowanie pojazdów przez wojska Łukaszenki oznacza, że Białoruś chce włączyć się do wojny z Ukrainą? Amerykański Instytut Studiów nad Wojną uważa, że to mało prawdopodobne – podaje „Fakt”. Niepokojące jest natomiast – jak przekazał „The Kyiv Independent” – że na Białoruś przerzucane jest coraz więcej sprzętu rosyjskiego. W okolice Brześcia trafiły w ostatnim tygodniu m.in. transportery opancerzone w liczbie 60 sztuk, cysterny na paliwo oraz wielozadaniowe ciężarówki Ural.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!