Czy 5G musi być drogie?

To, co nowe, co dopiero debiutuje i wchodzi na rynek, zawsze ma swoją cenę. Wiele osób zastanawia się, czy tak właśnie będzie z technologią 5G, która jest nieporównywalnie bardziej zaawansowana w stosunku do obecnego standardu – 3G. Dowiedzmy się, czy 5G musi być drogie?

5G – co to takiego?

Nie ma wątpliwości, że wśród gorących tematów w branży telekomunikacyjnej, 5G jest w samej czołówce. Nowa generacja sieci komórkowych zapewnia ogromne możliwości, jej zasięg zaś obejmuje coraz większą liczbę użytkowników. W wielu krajach zachodnich ta technologia powoli staje się normą, nie mówiąc już o Azji, gdzie prezentuje się to jeszcze o wiele lepiej.

Nazwa 5G to po prostu skrót od 5th Generation, co oznacza piątą generację sieci komórkowych, piątą, czyli nowszą, bardziej zaawansowaną niż 3 czy 4. Ten nowy standard technologiczny zaczął być wdrażany już w 2019 roku. Cechują go tak istotne cechy, jak bardzo duża prędkość, ogromna pojemność, a jednocześnie niskie opóźnienia przesyłu danych. Widzimy więc, że 5G zapewnia niezwykle szybki internet, ale też umożliwia wdrożenie zastosowań rozwijającego się coraz szybciej Internetu rzeczy (Internet of things). To możliwe za sprawą pojemności i redukcji opóźnień.

Technologia 5G – dlaczego jest tak wyjątkowa?

Najważniejszą zaletą sieci 5G jest jej większa przepustowość, zwłaszcza gdy porównamy ją z sieciami starszej generacji. Co prawda szybkość pobierania na obecnym etapie wynosi kilkaset Mb/s, lecz jej docelowa wartość może osiągnąć nawet 10 Gb/s, co oznacza, że byłoby to kilkadziesiąt razy więcej niż w standardowej wersji LTE. Zejdźmy jednak na ziemię – jeszcze przez długi czas nie ma co liczyć na takie wyniki, to raczej pieśń przyszłości. Niemniej, obecne parametry prezentują się bardzo obiecująco!

Te obiecujące parametry pokazują, że z internetu 5G mogą korzystać nie tylko użytkownicy indywidualni, którzy potrzebują dostępu do sieci, bo sprawdzi się on doskonale w nowych zastosowaniach ze wspomnianym już Internetem rzeczy, jak również innymi inteligentnymi usługami, takimi, które obecnie nie są powszechnie dostępne. 5G to więc z jednej strony lepszy – szybszy i bardziej stabilny – internet domowy, na czym zyskają szczególnie mocno gracze i osoby korzystające ze streamingu, po drugie zaś dobrodziejstwo dla firm dostarczających różnego rodzaju rozwiązań technologicznych, między innymi w takich obszarach jak kontrola autonomicznej infrastruktury robotyki, rozszerzonej rzeczywistości, sterowania pojazdami naziemnymi itp.

5G nie musi być drogie – właśnie tak!

Jak widać, to wszystko brzmi bardzo zachęcająco, ale powstaje pytanie – czy wobec tak dużych zmian i spodziewanych możliwości, internet 5G nie będzie zbyt drogi i przeznaczony tylko dla wybranych? Nie, jeśli wybierzemy operatora, który ma najtańszą ofertę 5G w Polsce – Otvarta, która w maju 2020 roku uruchomiła dla swoich abonentów nowy standard dostępu do sieci w technologii 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD. Dzięki tej nowej technologii jesteśmy w stanie korzystać z szybkiego internetu z prędkością do 600 Mb/s. Spośród oferty internetu mobilnego 5G możesz wybierać między 3 pakietami:

  • O! SZYBKI 100 GB! + 200 W NOC 5G – to prawdziwy bestseller, superpakiet obejmujący aż 100 GB transmisji danych w abonamencie. Ale nie to wszystko, bo w każdym okresie rozliczeniowym w cenie abonamentu uzyskujemy bezpłatne dodatkowe 200 GB dostępne w nocy. Co dodatkowo zyskujesz? Opcjonalnie stałe IP, które zwiększa bezpieczeństwo przesyłania danych. Cena – 44,99 zł/mies.
  • O! SZYBKI 200 GB! + 200 W NOC 5G – decydując się na ten pakiet, masz do dyspozycji aż 200 GB transmisji danych w abonamencie. Dodatkowo w każdym okresie rozliczeniowym w cenie abonamentu mamy do wykorzystania dodatkowe 200 GB w nocy. Cena – 79,99 zł/mies.
  • O! SZYBKI 500 GB! 5G – to pakiet dla najbardziej wymagających, bo w jego ramach udostępniane jest aż 500 GB transmisji danych w abonamencie. Dodatkowo dostępne są opcjonalne pakiety: Noc 100 GB lub 200 GB. Cena – 99,99 zł/mies.

5G dostępne dla wszystkich – kiedy to możliwe?

Choć czasy 5G nadchodzą, a coraz więcej urządzeń może się połączyć z tą nową technologią, to trzeba pamiętać, że jeszcze daleka droga do tego, by mówić o 5G jako o standardzie. Niemniej, warto wiedzieć, że anteny i transmitery powstają dość szybko, dzięki czemu już do 2025 roku każde polskie miasto może mieć dostęp do sieci 5G. Miejmy też na uwadze, że największe miejscowości już są włączone w tę strefę, co pozwala wielu osobom cieszyć się z możliwości, jakie zapewnia technologia 5G. Oczywiście, daleko jeszcze do ideału, o czym przekonując specjaliści od teleinformatyki, przekonując, że aby osiągnąć pełen potencjał w obszarze 5G infrastruktura musi się jeszcze znacznie rozbudować.

Podsumowując, mimo że technologia 5G w Polsce jest dopiero w powijakach, to niektóre firmy, jak Otvarta (zapraszamy na stronę firmy – https://otvarta.pl/) mają ją w swojej ofercie i co najważniejsze – dostępne pakiety są na każdą kieszeń. Wiele jeszcze czasu upłynie, zanim 5G stanie się czymś tak normalnym, jak w dzisiejszych czasach można powiedzieć o 4G LTE. Ale to w końcu nastąpi!

Podziel się: