Halloween czy Wszystkich Świętych? Duża rzesza Polaków obchodzi co roku oba te wydarzenia. Oczywiście to drugie w atmosferze zadumy, a to pierwsze w formie zabawy – co praktykują głównie dzieci i młodzież. Znany na TikToku duchowny Sebastian Picur wziął na swój warsztat temat Halloween. Jego opinia nie była zaskakująca, biorąc pod uwagę dotychczasowy stosunek Kościoła katolickiego.
Nie jest nowością, że Kościół negatywnie ocenia inicjatywy, związane z obchodami Halloween – dawnego pogańskiego święta, które zakorzeniło się w amerykańskiej popkulturze, a dziś jest już kompletnie pozbawione odniesień do dawnych religii. Halloween jest obchodzone w wielu krajach – także w Polsce – wieczorem i w nocy 31 października. Świętujący – głównie dzieci – przebierają się wtedy w różne „straszliwe” stroje i pukają od drzwi do drzwi, prosząc zwyczajowo o cukierki.
Kościół zaś stara się znaleźć alternatywę dla tego typu świąt, ale – jak do tej pory – nie znaleźli nic, na co młodzi mogliby się skusić. Zachęcają do wspólnych modlitw, procesji i specjalnych balów ku czci świętych. Duchowni uważają, że imprezy halloweenowe posiadają cechy „kultu szatana”, kpią ze śmierci i nie oddają szacunku zmarłym. Od obchodów Halloween odcinają się także polskie środowiska rodzimowiercze, obstając przy kulcie lokalnych „Dziadów”.
Ksiądz TikToker Sebastian Picur zapytany o Halloween. „Osobiście odradzam”
Ale co ksiądz, to opinia. Zwłaszcza w przypadku młodych duchownych. Czy katolicki infuencer – ks. Sebastian Picur – który zebrał już na TikToku 9 mln polubień i obserwuje go ponad pół miliona fanów, ma inne zdanie na temat Halloween? Duchowny odpowiedział w jednym z filmików na pytanie, „czy katolik może w Halloween zorganizować imprezę ze znajomym?”. Ksiądz nie miał wątpliwości.
„Osobiście odradzam imprezę w stylu Halloween. W Halloween jest dużo motywów sprzecznych z chrześcijaństwem. Macie pomysł na alternatywę?” – zakończył pytaniem skierowanym do swoich fanów.
„Ja jestem za frajdą dla dzieci, niech się bawią, cieszą. […] U mnie dostają pełno słodkości”, „Nigdy nie zrozumiem, co jest złego, gdy ktoś się przebierze i pozbiera cukierki dobrze się bawiąc”, „Proszę powiedzieć, które motywy są sprzeczne?”, „Ubieranie choinki też nie pochodzi od chrześcijan. To co – przestajemy?”, „Wiele zwyczajów i świąt jest zapożyczona z pogańskich świąt” – pisali zbulwersowani internauci.
@ks.sebastianpicur Odpowiadanie użytkownikowi @twoj_stary_ogrodnik #ksiadz #wiara #halloween #święci #impreza