Polacy nie są przekonani do kontynuowania pracy kopalni węgla brunatnego Turów po nałożeniu na nasz kraj przez TSUE kary 500 tys. euro dziennie. Jest to konsekwencja niezastosowania się przez władze w Warszawie do wcześniejszego orzeczenia TSUE, w którym nakazano natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w zakładzie.
Na zlecenie portalu rp.pl pracownia SW Research w dniach 21–22 wrześnie przeprowadziła na panelu online badanie, w którym spytała, czy kopalnia w Turowie powinna wstrzymać wydobycie po niekorzystnym dla Polski orzeczeniu TSUE. Sondażem objęto grupę 800 dorosłych internautów.
Z jego rezultatów wynika, że 32,9 proc. uczestników badania opowiedziało się za zamknięciem kopalni. Kontynuowanie wydobycia poparło 33,5 proc. ankietowanych, zaś 33,6 proc. respondentów ośrodka nie miało w tej kwestii zdania.
Z analizy dokonanej przez Adama Jastrzębskiego z SW Research na portalu rp.pl wynika, że częściej przeciwni wstrzymaniu wydobycia byli mężczyźni (43 proc.) niż kobiety (25 proc.). Identyczną opinię wyraziło 38 proc. uczestników badania w wieku między 25 a 34 rokiem życia oraz osób o wykształceniu zasadniczym zawodowym. Za kontynuowaniem pracy kopalni Turów opowiedziało się ponadto 45 proc. osób dochodach poniżej 1000 zł, jak również 38 proc. mieszkańców miast o liczbie mieszkańców od 200 do 499 tys. osób.
Nakaz przerwania pracy kopalni za słuszny uznali z kolei mieszkańcy największych miast (37 proc.) oraz 41 proc. osób o miesięcznych dochodach pomiędzy 3001 a 5000 zł netto.