Czy szczoteczka elektryczna jest lepsza od sonicznej szczoteczki do zębów?

szczoteczka elektryczna

Zapoznaj się z parametrami i właściwościami szczoteczek elektrycznych oraz szczoteczek sonicznych. Przekonaj się, które urządzenie przeznaczone do higieny jamy ustnej jest lepsze. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi dokonasz właściwego wyboru. 

Szczoteczka elektryczna to urządzenie stworzone do szybkiego i sprawnego szczotkowania zębów za pomocą ruchów obrotowo-oscylacyjnych, niekiedy także przy asyście ruchów pulsacyjnych. Jej główka posiada okrągły kształt i generuje ruchy zgodne ze wskazówkami zegara lub odwrotne do nich. Szczoteczka elektryczna zbudowana jest ze stacji akumulatorowej oraz rękojeści, na końcu której umieszczona jest wymienna główka czyszcząca. Dzięki niej
w bezpieczny sposób oczyścisz swoje zęby z płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych. 

Jak działa szczoteczka elektryczna?

Działanie szczoteczki elektrycznej opiera się na wykonywaniu ruchów wibracyjnych i oscylacyjnych, które produkowane są poprzez ładunek elektryczny. Niektóre modele działają na zasadzie ładowania indukcyjnego, a jeszcze inne dzięki bateriom jednorazowym. Szczoteczki elektryczne wyposażone są zazwyczaj w kilka programów pracy oraz funkcje, które wpływają na komfort użytkowania, m.in. czasomierze, czujniki kontroli nacisku i zużycia włosia czy możliwość połączenia urządzenia z aplikacją w smartfonie. Do każdej szczoteczki można dobrać odpowiednie końcówki wymienne o różnym przeznaczeniu, np. do wybielania zębów, a także do codziennego lub delikatnego czyszczenia. Prędkość, z jaką poruszają się główki szczoteczek elektrycznych, wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy ruchów na minutę.

Jak działa szczoteczka soniczna?

Szczoteczka soniczna, choć należy do grupy szczoteczek elektrycznych, to wyróżnia się zastosowaną w niej technologią fal dźwiękowych o częstotliwości 260 Mhz. Wyposażona jest w podłużną główkę czyszczącą i kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu. Z jej działaniem związane jest zjawisko tzw. kawitacji. Na czym polega? Cząsteczki śliny, wody i pasty do zębów łączą się ze sobą, a powstałe mikropęcherzyki trafiają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, oczyszczając je z przeróżnych nieczystości, takich jak płytka nazębna czy resztki pokarmowe. Warto dodać, iż drgania generowane przez główkę szczoteczki sonicznej docierają na odległość kilku milimetrów od zakończenia włókien końcówki, dzięki czemu nie ścierają nieczystości mechanicznie, a więc nie niszczą szkliwa zębowego. Urządzenia tego typu pracują z najwyższą prędkością na poziomie 96 000 ruchów wykonywanych przez minutę. Wiele z nich posiada nowoczesne funkcje, podobne do tych, które możemy spotkać w szczoteczkach elektrycznych. Szczoteczki soniczne najczęściej polecane są użytkownikom aparatów ortodontycznych, posiadaczom koron, mostów oraz protez, a także osobom borykającym się z nadwrażliwością zębów. Mogą być stosowane przez dzieci.

Szczoteczka elektryczna czy szczoteczka soniczna – która jest lepsza?

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, która szczoteczka jest lepsza: elektryczna czy soniczna. Choć szczoteczki soniczne to udoskonalona wersja szczoteczek elektrycznych, to coraz częściej te drugie dorównują tym pierwszym pod względem technologicznym. W obu typach szczoteczek pojawiają się podobne tryby pracy, funkcje, udogodnienia, a także końcówki wymienne. Najlepsza szczoteczka elektryczna powinna być po prostu dopasowana do naszych potrzeb.

Wybór szczoteczki do zębów jest indywidualną kwestią – szczoteczkę soniczną można polecić osobom o wrażliwych zębach i dziąsłach lub noszących aparat ortodontyczny. Można ją również wykorzystywać do tego, aby oczyszczać zęby u dzieci. Niestety modele soniczne nie są polecane w sytuacji, gdy szyjki zębowe są bardzo odsłonięte lub wystąpiła paradontoza.

Ze uwagi na to, że istnieje kilka rzadkich chorób uzębienia, które wykluczają możliwość użytkowania szczoteczek sonicznych, przed ich zakupem należy skonsultować się ze stomatologiem. Z kolei w przypadku szczoteczek elektrycznych nie ma żadnych przeciwwskazań, aby je stosować. Niezależnie od tego, czy ząb jest stały, czy też mleczny, można używać ich bez obaw. Nawet wówczas, gdy szyjki zębowe są mocno odsłonięte.

Szczoteczki soniczne są nieco droższe od elektrycznych. Ostateczna decyzja uzależniona jest więc nie tylko od preferencji, ale także od budżetu. Dla osób, które szukają nowoczesnego rozwiązania, dobrym wyborem może być szczoteczka korzystająca z technologii 3D, czyli wykonująca ruch oscylacyjny, rotacyjny i pulsacyjny.

Podziel się: