Ogórki kiszone to popularny produkt, który wiedzie zdecydowany prym wśród domowych przetworów. Latem wiele osób zabiera się za ich przyrządzanie. Niektórzy mają swój sprawdzony przepis na popularne kiszonki, ale są też tacy, którzy dopiero szukają idealnej receptury. Nie podlega dyskusji, że w skład domowych przetworów wchodzi sól. Ale czy cukier także powinien się w nich znaleźć?
Co powinno znaleźć się w składzie ogórków kiszonych?
Poza ogórkami, w skład przetworów wchodzi koper, woda, sól, czosnek i chrzan. Czasami wrzucamy też przyprawy takie jak gorczyca, pieprz czarny czy liść laurowy. Niektóre receptury podają, że należy dodać cukier. Czy jest on niezbędny? Jaką funkcję pełni?
Ogórki kiszone z dodatkiem cukru
Przeważnie dodatek cukru do ogórków kiszonych nie przewyższa 2 łyżeczek na 1 litr wody. Białe kryształki korzystnie wpływają na przebieg fermentacji zachodzącej w przetworach. W efekcie warzywa są wyrazistsze w smaku i bardziej aromatyczne. Tylko od was zależy, czy go dodacie.
Rola reszty składników przetworów
Każdy składnik, który wchodzi w skład przetworu, nie jest przypadkowy. Chrzan ma mocny aromat i smak, w dodatku działa antyseptycznie i wpływa korzystnie na fakturę ogórków. Korzeń chrzanu czasami zastępuje się liściem laurowym albo nasionami gorczycy. Czosnek natomiast, podobnie jak chrzan, ma właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. Zresztą, warzywa z jego dodatkiem nabierają mocniejszego smaku i aromatu.
Jeżeli chcemy zatrzymać tę cudowną moc czosnku i chrzanu, najlepiej zalewajmy ogórki niezbyt gorącą wodą – do 20°C. Równocześnie stworzymy sprzyjające warunki do rozwoju bakterii kwasu mlekowego, dzięki którym przebiega w przetworach proces fermentacji. Do warzyw kiszonych najlepiej dodać sól kamienną, która jest źródłem minerałów.