Czy w Polsce jest już praworządność? Zaskakujący raport KE!

Jest raport KE o praworządności w Polsce
fot. EU2016 NL from The Netherlands
Creative Commons Attribution 2.0

Komisja Europejska ponownie zbadała praworządność w Polsce. Okazuje się, że nastąpiły niespodziewane polepszenie sytuacja! Eksperci z Komisji Europejskiej odnotowali w Polsce postępy ws. sądownictwa i zmiany w prokuraturze, której „zapewniono niezależność”. Zastrzeżenia nadal dotyczą jednak wolności mediów, w tym sposobu ich koncesjonowania.

REKLAMA

Vera Jourova – wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej – wskazała na poprawę praworządności w dwóch krajach Unii Europejskiej. Chodzi o Hiszpanię i Polskę. W Polsce zakończyła się prowadzona od 2017 roku procedura w ramach art. 7, natomiast na Półwyspie Iberyjskim odblokowano po 5 latach hiszpańską krajową radę sądownictwa.

Jak donosi w środę polsatnews.pl – w raporcie Komisji Europejskiej odnotowano „znaczący postęp” w zakresie niezależności prokuratury w Polsce oraz „pewien postęp”, jeśli chodzi o rozdzielenie kompetencji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

Komisja Europejska oceniła praworządność w Polsce. Są „znaczące postępy” i „pewne postępy, ale są też zastrzeżenia!

Zdaniem KE w Polsce dostrzega się również poprawę w zapewnieniu niezależności dochodzeń karnych i postępowań w tym zakresie. Unijni komisarze zauważyli także postępy w walce z korupcją, choć ich zdaniem Polska należy do krajów „nadal konsolidujących swoje osiągnięcia w zakresie prowadzenia dochodzeń, ścigania i karania” tego procederu.

REKLAMA

„Dochodzenia w sprawach dotyczących korupcji na wysokim szczeblu w Polsce nabrały nowego impetu; w toku jest obecnie kilka spraw dotyczących korupcji na dużą skalę” – przekazano w raporcie KE, którego treść przytacza polsatnews.pl.

Komisja wskazuje natomiast na „zbyt szeroki zakres immunitetów”, które mają blokować postępy w zakresie walki z korupcją.

KE dostrzega również „pewien postęp” w obszarze zapewnienia niezależności mediów w Polsce. Pochwala m.in. przeprowadzenie „reform mających na celu wzmocnienie niezależności krajowych nadawców publicznych”, ale nie precyzuje, na czym miały polegać te reformy. Jednocześnie Komisja podtrzymuje swoje zastrzeżenia z poprzednich lat, które dotyczą zasad koncesjonowania mediów oraz przestrzegania standardów dotyczących mediów publicznych.

REKLAMA