Dlaczego znowu wyszedł zakalec? Większość osób popełnia ten błąd

REKLAMA

Przygotowywanie deserów i wypieków wpisało się już dawno w polską tradycją, którą praktykuje się niemal w każdym domu. Czasami bywa i tak, że w cieście pojawi się zakalec i cała praca pójdzie na marne, a rodzina lub znajomi muszą obejść się smakiem. Jeśli nie chcesz, aby zakalec pojawił się w twoim cieście, zapoznaj się z poniższymi poradami.

Mieszaj w dobrym kierunku
Zakalec, czyli niedopieczone ciasto, nierzadko przeistacza się w twardą i nieapetyczną masę. Może pojawić się z różnych przyczyn, a jedną z nich jest niewłaściwy kierunek mieszania ciasta. Gluten (białko zbóż), który jest źle wymieszany powoduje, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyjdzie zakalec. Gluten ma formę nitek, które w trakcie mieszania ciasta tylko w jednym kierunku wydłużają się i tworzą bardziej złożoną sieć. Gdy ciasto jest mieszane w różne strony, wtedy włókna pękają, co sprawia, że ciasto lepiej wyrośnie, ale w jego wnętrzu szybko zrobi się zakalec w czasie pieczenia.

REKLAMA

Temperatura
Bardzo istotna jest również temperatura składników. O ile nie mamy do czynienia z ciastem kruchym, to wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową. Zbyt duże różnice w temperaturze sprawią, że składniki nie połączą się w należyty sposób. Wtedy z łatwością może powstać zakalec.

Odmierzaj składniki
Piekąc, precyzyjnie odmierzaj poszczególne składniki. Wystarczy, że nie dodasz właściwej ilości drożdży albo sody oczyszczonej bądź przesadzisz z nimi, a cały Twój wysiłek pójdzie na marne. Lepiej nie dosypuj składników orientacyjnie, ponieważ nigdy nie masz kontroli nad tym, ile ich dodałeś.

REKLAMA

Nie mieszaj składników zbyt długo
Jeżeli wszystko się połączyło i niewidoczne są grudki, najlepiej zakończ miksowanie i przejdź do kolejnego etapu przygotowywania ciast (wyrastania albo wypieku). Znaczenie ma też receptura. Jeśli stary przepis działa, to po co go zmieniać?

Podziel się: