Wino wytrawne zawiera niewielką ilości cukru, mieszczącą się w granicach od 0 do 15 g cukru na litr oraz 9-11% alkoholu. W trakcie konsumpcji wina wytrawnego daje się odczuć na pierwszym planie wyraźny posmak taniny i kwasowości, a niska zawartość cukru, powoduje, że jest ono mniej kaloryczne od wina słodkiego. Sprawdź, z jakimi daniami wina wytrawne komponują się najlepiej?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Jakie cechy powinno mieć wino wytrawne?
- Jak wybrać dobre wino wytrawne?
- Z czym podać wino wytrawne?
Czym cechuje się wino wytrawne?
Wina wytrawne oznaczone jako sec, secco, seco, dry, trocken lub szaraz stanowią większość produkcji win na całym świecie. Uznawane są za napoje alkoholowe wykwintne, być może dlatego, że wymagają pewnego doświadczenia, wrażliwości, wręcz wyrafinowania od osób doceniających ich walory smakowe oraz zapachowe.
Za poziom cukru odpowiada moment, w którym przerwana została fermentacja. Słodycz charakterystyczna dla innych win zastąpiona została kwasowością i tanicznością.
Wybór wina – dla początkujących
Nie każdy jest koneserem win, to długa i skomplikowana droga. Jak zatem wybrać dobre wino wytrawne, nie mając żadnego doświadczenia? Jest kilka zasad – oprócz kwestii gustu – które powinny pomóc w podjęciu decyzji. Na początek warto zwrócić uwagę na region pochodzenia trunku. Są obszary i winnice, które słyną z dobrej jakości win (np. Bordeaux). Warto zwrócić uwagę na wina pochodzące z Argentyny, Portugalii, czy chociażby bliższych nam kulturowo Czech.
Wskazówką może też być liczba aromatów. Więcej nut zapachowych w bukiecie, to większa szansa, że wino spełni oczekiwania najwybredniejszych konsumentów. O jakości trunku świadczy też konstrukcja butelki. Uznani producenci lokują swoje produkty w opakowaniach, odznaczających się głębokim denkiem (puntem). Zabieg ma na celu zatrzymanie osadu na dnie, poprawia odporność butelki na ciśnienie, a także ułatwia serwowanie wina.
Do czego pasuje wino wytrawne?
Komponowanie wina wytrawnego z daniami ma na celu ułatwienie organizmowi ludzkiemu przyswajanie składników odżywczych zawartych w produktach żywnościowych. Do jakich dań pasuje wytrawne wino?
Wino wytrawne czerwone
Wina czerwone serwuje się do dań głównych, choć pasują także do deserów, szczególnie z dodatkiem czekolady. Wino wytrawne czerwone jest dodatkiem do pieczeni, drobiu, wędlin, oraz dań z grzybami i spaghetti bolognese.
Wino wytrawne białe
Białe wino nadaje się do ryb, drobiu, a także zakąsek zimnych. Sprawdzi się też, jako dodatek do owoców morza, serów pleśniowych, wieprzowiny i makaronów.
Wino wytrawne różowe
Wina różowe słyną ze swojej lekkości, wyczuwalnej kwasowości połączonej ze świeżym owocowym bukietem. Są odpowiednie do ryb, drobiu, a w słonecznej Italii podawane są z pizzą, makaronami i sałatami.
Czy wino wytrawne jest zdrowe?
Wina wytrawne są doskonałym dodatkiem nie tylko pod kątem poprawnej diety, lecz także i zdrowia. Wraz z kieliszkiem wina dostarczamy organizmowi witamin i cennych minerałów.
W trunku znajdują się minerały:
- wapń;
- magnez;
- żelazo.
Wino wytrawne ma potwierdzony badaniami korzystny wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego, pracę nerek oraz procesy trawienne. Naukowcy zwracają też uwagę na właściwości bakteriobójcze i antynowotworowe wina, oczywiście spożywanego z umiarem.