Prawo i Sprawiedliwość jest tą partią polityczną, do której najchętniej wstępują Polacy. Według informacji Polsat News od chwili przejęcia przez ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego rządów w Polsce w 2015 roku liczba członków PiS podwoiła się.
Z kolei z danych opublikowanych przez portal Interia – który zbadał stopień upartyjnienia społeczeństwa – wynika, że do partii politycznych należy obecnie co najmniej 200 tys. Polaków. Według portalu na początku 2021 roku PiS miało 45 tys. członków. Oznacza to, że w ciągu roku do formacji Kaczyńskiego przyjęto 5 tys. osób, ubyło z niej natomiast około 200 członków, którzy zostali usunięci lub odeszli z własnej woli. Interia przypomina przy tym, że do PiS nie jest łatwo się zapisać, ponieważ konieczne do tego są rekomendacje dwóch innych członków ugrupowania.
– Oczywiście cieszy nas ten przyrost i spodziewamy się dalszego zwiększania liczby członków PiS – powiedział PAP szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski, komentując te informacje.
Interia stwierdza, że największą partią pozostaje wciąż Polskie Stronnictwo Ludowe, do którego – według danych sprzed 5 lat, gdyż partia Kosiniaka-Kamysza nie ma bieżących wyliczeń – należy ponad 100 tys. osób.
Główne ugrupowanie opozycji, czyli Platforma Obywatelska, może z kolei pochwalić się ponad 33 tys. członków, są to zarówno aktywni działacze, jak i tzw. członkowie wspierający, którzy nie opłacają składek.
Do Sojuszu Lewicy Demokratycznej należy natomiast około 30 tys. Polaków.