Dobra zmiana na uczelniach! Były współpracownik służb PRL nie będzie mógł być rektorem ani dziekanem!

REKLAMA

W poniedziałek pod obrady rządu trafi projekt przygotowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustawy zakładającej kompleksową dezubekizację środowiska akademickiego. Osoby, które są zatrudnione na uczelniach wyższych, a w czasie PRL pracowały w organach bezpieczeństwa lub z nimi współpracowały, nie będą mogły być rektorami, prorektorami, dziekanami, prodziekanami ani kierownikami katedr.

Według przygotowanego przez resort Jarosława Gowina projektu ustawy pracownicy i współpracownicy bezpieki nie zostaną też dopuszczeni do pełnienia funkcji kierowniczych w Polskiej Akademii Nauk czy Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Nowe prawo zakaże im też bycia ekspertami współpracującymi z tymi instytucjami. Nie znajdzie się dla nich także miejsce w Radzie Doskonałości Naukowej, która powstanie w miejsce Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Naukowych.

REKLAMA

Zmiany przygotowane przez resort Jarosława Gowina to kadrowe trzęsienie ziemi na uczelniach. Dotąd było tak, że osoby pełniące funkcje rektora czy dziekana składały tylko oświadczenia lustracyjne, a fakt ujawnienia współpracy z SB nie blokował im dostępu do obejmowania eksponowanych stanowisk na wyższych uczelniach.