REKLAMA
ShareInfo.plKulinariaDodaj do smalczyku 1 owoc. Rodzina padnie z wrażenia

Dodaj do smalczyku 1 owoc. Rodzina padnie z wrażenia

smalec ze skwarkami
fot. screen Youtube / Opa Jochen

Smalec to produkt dość kontrowersyjny. Jedni go uwielbiają, a inni niekoniecznie. Każdy dietetyk złapałby się za głowę, gdybyś powiedział mu, że codziennie raczysz się pajdą chleba podsmarowaną grubą warstwą smalczyku. Jednak mimo złej opinii składnik ten był, jest i prawdopodobnie nadal będzie używany przez wiele osób w  kuchni. Swojski przysmak zwykle zostaje podrasowany tylko cebulką. Jednak błyskotliwy kucharze wpadli na pomysł, by smalczyk wzbogacić o jeszcze 1 składnik. Przepis jest strzałem w dziesiątkę na jesień.

REKLAMA

Smalec z dodatkiem śliwki to przeplatanka tradycyjnej polskiej kuchni z niezwykłym bajerem. Receptura praktycznie niczym nie różni się od standardowej. Jedynym niuansem jest owoc, który kroi się na mniejsze kawałki i wrzuca na patelnię. Dzięki niej legendarne smarowidło ma stonowany, lekko słodko-kwaskowaty smak, co czyni go wręcz rarytasem.

Jakie odmiany śliwki idealnie nadają się do smalcu?

Małe węgierki. Te owoce są słodkie i niezbyt kwaśne. Bez problemu wyjmiesz z nich pestki i zmiękczysz z resztą składników na patelni. Zamiast węgierek możesz użyć odmiany renkloda. Jest większa, więc będzie potrzebowała więcej czasu, by dobrze zmięknąć podczas obróbki cieplnej. Jej smak jest bardziej subtelny.

Przepis na smalczyk ze śliwką

Składniki:
2 średnie cebule,
500 g słoniny wieprzowej,
200 g śliwek,
pieprz i sól do smaku,
3 liście laurowe,
2 ząbki czosnku,
4 ziarna ziela angielskiego.

REKLAMA

Wykonanie:
Słoninę kroimy w kosteczkę, umieszczamy na gorącej patelni i smażymy na niewielkim palniku, mieszamy co chwila, by tłuszcz się wytopił, a skwarki zezłociły się i nabrały chrupkości.

Podczas wytapiania dorzucamy posiekaną cebulę wraz z czosnkiem. Gdy warzywa się zarumienią, przekładamy na patelnię nieco rozdrobnione śliwki i pozostałe produkty, czyli – pieprz, ziele angielskie, listki laurowe i sól.

Starannie mieszamy i podgrzewamy na niewielkiej mocy ognia do połączenia. Gdy smalec zacznie wyraziście pachnieć, kończymy pracę. Smalczyk przekładamy do szklanych lub glinianych naczyń i studzimy.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA