Ketchup z cukinii jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów przetworów przyrządzanych w sezonie letnim. Ma wszechstronne zastosowanie i może z powodzeniem zastąpić sklepowe sosy. Powinien obowiązkowo znaleźć się w Twojej spiżarni. Zamknięty w słoiku smak lata będzie smakowitym dodatkiem do różnego rodzaju dań (np. zapiekanek, pizzy) i jednocześnie przywoła miłe wakacyjne wspomnienia.
Domowy keczup z cukinii – jak go przygotować?
Identycznie jak w przypadku innych przetworów podczas wekowania ketchupu z cukinii należy stosować się do pewnych reguł. Do przyrządzenia sosu wybierajmy dojrzałe warzywa, bez żadnych śladów nadpsucia i przebarwień. Domowy sos umieszczamy w wyparzonych słoikach, a następnie zakręcamy nowymi, wyparzonymi zakrętkami. Wtedy będziemy mieć gwarancję, że zawartość w słoikach się nie zepsuje. Gotowe weki pasteryzujemy metodą tradycyjną poprzez gotowanie słoików w garnku z wodą bądź sposobem „na sucho” w piekarniku.
Przepis na domowy keczup z cukinii z czosnkiem
Składniki:
400 ml koncentratu pomidorowego
1 kg cukinii (po oczyszczeniu)
2 papryki czerwone
2-3 ząbki czosnku
bazylia
2 łyżki soli
1 cebula
pół szklanki cukru
pieprz cayenne, papryczka chilli, ostra papryka (opcjonalnie)
1/3 szklanki octu winnego
Sposób przygotowania:
Najpierw umyj cukinię, potem obierz, pozbaw pestek i zetrzyj na grubej tarce. Paprykę oraz cebulę pokrój w kostkę, a następnie wszystkie warzywa przełóż do garnka, zasyp solą i odstaw na parę godzin. Mieszankę gotuj na niewielkim gazie do czasu, aż zmięknie. Gdy to nastąpi, dodaj do warzyw ocet, cukier i ponownie gotuj. Pod koniec gotowania dodaj zmiażdżony czosnek, przyprawy i koncentrat pomidorowy. Gotuj do chwili, aż całość stanie się gęsta. Następnie zmiksuj wszystko i gładką masę przełóż do słoików. Każdy słoik dokładnie zakręć i pasteryzuj przez 10-15 minut.