Nowy rząd ma przywilej rozliczenia starego za błędy dokonane za czasów sprawowania przez niego władzy. Koalicja pod wodzą Donalda Tuska przystąpiła do procesu pociągania poprzedniego kierownictwa kraju już od pierwszych tygodni nowego rozdania politycznego w polskim parlamencie. Czy są efekty? Te – jeśli rzeczywiście są – powinien ocenić suweren. Właśnie o ocenę rozliczeń poprzedniej władzy zapytano Polaków w niedawnym sondażu.
„Jak ocenia Pani/Pan rozliczanie przez rząd Donalda Tuska nieprawidłowości, do których doszło za rządów PiS?” – zapytała pracownia SW Research na zlecenie „Rzeczypospolitej”.
10 listopada 2023 roku Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica, Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe zawarły umowę koalicyjną, w której zapisano m.in. obietnicę rozliczenia rządu PiS za nieprawidłowości z lat 2015-2023.
„Bezprawie, którego wszyscy byliśmy świadkami w trakcie rządów naszych poprzedników musi zostać nazwane i rozliczone. Bez rozliczenia patologii i przestępstw poprzedniej władzy nie ma i nie będzie sprawiedliwej i praworządnej Polski. Konstytucyjna zasada, że wszelkie działania władz publicznych muszą się mieścić w granicach prawa i znajdować w nim oparcie będzie fundamentem zarówno procesu rozliczeń, jak i działań rządu utworzonego przez Koalicję” – przytacza fragment umowy koalicyjnej „rp.pl”.
Trwa rozliczanie rządu Zjednoczonej Prawicy przez nową koalicją. Jak ten proces oceniają Polacy?
Rozliczenia miały dotyczyć, m.in. niegospodarnego dysponowania środkami publicznymi, ale także przekroczenia uprawnień przez urzędników oraz niedopełniania przez nich obowiązków. Wspomniano także o spółkach Skarbu Państwa, w których miał panować nepotyzm, oraz które miały być wykorzystywane do „wpływania na decyzje wyborcze” Polaków. O to ostatnie oskarżano w umowie koalicyjnej również ówczesne media publiczne – w tym Telewizję Polską. Rozliczenia miano przeprowadzać m.in. za pośrednictwem komisji śledczych.
Trwa 9 miesiąc rządów „koalicji 13 grudnia”. Do tej pory zrealizowano z pewnością obietnice powołania komisji śledczych, gdyż powstały aż trzy takie organy. Na przesłuchaniach stawiali się już m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz były prezes Orlenu Daniel Obajtek. Głośno było także o sprawie Funduszu Sprawiedliwości oraz fundacji Profeto, będącej beneficjentem dotacji z instytucji kontrolowanej przez ludzi Zbigniewa Ziobry.
Jak po niemal roku rządów nowej koalicji Polacy oceniają wypełnienie obietnicy rozliczenia poprzedniej władzy? 8,9 proc. badanych uważa, że rząd robi w tej materii wręcz zbyt dużo. 24,1 proc. respondentów uważa, że działania są wystarczające na obecnym poziomie.
Największa grupa jest zdania, że rząd robi za mało w kwestii rozliczenia poprzedniej władzy – uważa tak 27,7 proc. badanych. 20,3 proc. twierdzi natomiast, że rząd nie powinien zajmować się w ogóle tym tematem.
19,1 proc. nie wyraziło zdania w tej kwestii.