Głównodowodzący sił zbrojnych Ukrainy złożył Polakom życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego
fot. Twitter

Dziś obchodzony jest Dzień Wojska Polskiego. Święto polskich sił zbrojnych zostało ustanowione w dniu 15 sierpnia na pamiątkę tzw. „Cudu nad Wisłą” w czasie wojny polsko-bolszewickiej. 15 sierpnia 1920 roku polska armia odparła spod Warszawy siły Bolszewików, co było decydującym punktem zwrotnym konfliktu, który w efekcie umożliwił triumf Polski w wojnie i zaprzepaścił plany podboju Europy przez Rosyjską Republikę Rad.

Z okazji tego wielkiego święta życzenia Polakom złożył głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny. Wyrazy uznania za zwycięstwo nad Bolszewikami w 1920 roku wyraził w języku polskim. Przypomniał również, że Ukraińcy byli swego czasu sojusznikami Polaków w walce z rosyjskimi komunistami w ramach Ukraińskiej Republiki Ludowej z Symonem Petlurą na czele.

„Drodzy bracia, w imieniu Sił Zbrojnych Ukrainy i swoim, gratuluję państwu z okazji Święta Wojska Polskiego. W Bitwie Warszawskiej wasz naród bronił państwowość i uratował Europę przed najazdem Bolszewików. Sojusznikiem Polski w tej wojnie była Ukraińska Republika Ludowa. Dzisiaj, podobnie jak 102 lata temu, ponownie stajemy razem przeciwko wspólnemu, wielowiekowemu wrogowi” – powiedział w nagraniu z okazji Święta Wojska Polskiego Walerij Załużny.

„Jestem szczerze wdzięczny Polakom za pomoc i wsparcie w tym trudnym czasie. Walczymy o waszą i naszą wolność. Razem wygramy!” – zakończył naczelny dowódca Ukraińskich Sił Zbrojnych.

Z Ukrainy płyną życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego. Złożyły je także ukraińskie wojska powietrzno-desantowe

Życzenia dotarły także z liniowych jednostek ukraińskiej armii. Osobny film nagrali żołnierze wojsko desantowo-szturmowych Ukrainy.

„Drodzy polscy bracia i siostry! W imieniu Wojsk Powietrzno-Desantowych Sił Zbrojnych Ukrainy składamy wam najszczersze życzenia z okazji ważnego wydarzenia, rocznicy waszego słynnego zwycięstwa. Zwycięstwa Sił Zbrojnych RP nad rosyjsko-bolszewickimi hordami pod Warszawą w 1920 roku” – mówił Ukraiński żołnierz w filmie.

Podobnie jak w życzeniach od Załużnego, ukraiński żołnierz podkreśla ówczesne powiązania sojusznicze pomiędzy Polską a tworzącym się państwem ukraińskim.

„To naprawdę ważne wydarzenie i wiemy, że Ukraińcy walczyli wówczas ramię w ramię z polskim wojskiem, z polskimi ochotnikami. Podobnie jak dziś polscy ochotnicy walczą na Ukrainie, a polskie wsparcie jest tutaj odczuwalne, gdy odpieramy kolejny atak rosyjskich najeźdźców” – kontynuował.

Całe życzenia można obejrzeć na poniższym filmie.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę