Dracena przestanie gubić liście. Zastosuj ten trik
Twoja dracena traci liście i nie wygląda najlepiej? Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i uratuj swoją roślinę, póki nie jest za późno.
REKLAMA
Wielu ludzi hoduje w swoim domu dracenę. To piękna roślina o dość egzotycznym wyglądzie. W naturalnych warunkach występuje w Azji, Afryce, Australii, Meksyku, a także na Wyspach Kanaryjskich. Na całym świecie wyróżnia się kilkadziesiąt gatunków dracen, ale w domowej uprawie dominują tylko trzy.
Dracena wonna (inaczej smokowiec wonny): rozpoznasz go po łódeczkowatych liściach, które wywiązują się z grubszego pędu i tworzą parasol.
Dracena obrzeżona: gatunek pochodzący z Madagaskaru. Ma podłużne, cienkie liście o kolczystych końcówkach. Zbierają się one w ozdobne pióropusze.
Dracena Sandera: wywodzi się z Azji i jest podobna do szczęśliwego bambusa. Podobno przynosi zdrowie, szczęście i pomyślność. Jej zaletą jest także to, że lubi nieco zacienione stanowiska.
REKLAMA
Dlaczego dracena gubi liście? Istnieje kilka przyczyn
Draceny bardzo lubią ciepło. Stąd temperatura w pokoju, w którym stoi roślina doniczkowa powinna wynosić co najmniej 15°C. Jeśli będzie niższa, wówczas dracena zacznie zrzucać liście. Zdecydowanie nie sprzyja jej chłodne i suche powietrze. Jeżeli donice będą znajdowały się w niewielkiej odległości od kaloryfera albo w miejscu, gdzie bezpośrednio padają promienie słoneczne, to także trzeba liczyć się z pogorszeniem stanu rośliny.
Jeszcze jednym powodem, przez który dracena zrzuca liście, jest nieodpowiednie nawadnianie. Rośliny nie przepadają za nadmiarem wilgoci, więc trzeba je podlewać z umiarem. Warto wziąć to pod uwagę szczególne w okresie jesienno-zimowym, gdy kwiat przechodzi w stan spoczynku.
REKLAMA
Domowa odżywka dla draceny
Od czasu do czasu warto zafundować roślinie dawkę odżywki. W ten sposób będzie łatwiej pobudzić ją do wzrostu. Dobry preparat możesz znaleźć w sklepie, ale jeśli nie chcesz przepłacać, to przygotuj go własnoręcznie w domu. Łyżkę żelatyny (w niej znajduje się lubiany przez rośliny azot) wsyp do szklanki gorącej wody i zamieszaj do rozpuszczenia. Potem taki specyfik rozcieńcz trzema szklankami zimnej wody. Gotowe! Domowym nawozem podlewaj dracenę raz na dwa tygodnie.