REKLAMA

Konfederacja nie poprze formowania rządu PO, ani PiS.
fot. Twitter | Kancelaria Prezydenta RP

We wtorek odbyły się pierwsze konsultacje reprezentantów sejmowych ugrupowań politycznych z prezydentem Andrzejem Dudą. Do jednego stołu z Dudą w Pałacu Prezydenckim zasiedli wówczas politycy PiS-u i PO. W środę odbyły się zaś spotkania z przedstawicielami Konfederacji, Lewicy i Trzeciej Drogi. Spotkania mają rozstrzygnąć, komu prezydent powierzy misję stworzenia nowego rządu. Choć wyniki wyborów są już oczywiste, ta kwestia taka nie jest.

REKLAMA

We wtorek i środę prezydent Andrzej Duda odbył szereg spotkań z politykami ugrupowań politycznych, którym udało się wprowadzić do nowego Sejmu swoją reprezentację. Głowa Państwa spotkała się z politykami PiS, PO, Lewicy, Trzeciej Drogi i Konfederacji.

Nie milkną echa komentarzy, wypowiadanych przez przedstawicieli różnych partii po spotkaniach z prezydentem. Obserwatorzy z niecierpliwością wyczekują także, komu Andrzej Duda powierzy misję tworzenia rządu. Gotowość sformowania nowego gabinetu zgłosiły już PO, Trzecia Droga i Lewica, które zamierzają stworzyć szeroką koalicję z większością sejmową. Niewykluczone jednak, że prezydent da przywilej tworzenia nowego rządu PiS-owi – w takim wypadku powstałby rząd mniejszościowy.

REKLAMA

„Moje odczucie jest takie, że chyba pan prezydent w ostatnim możliwym dniu wskaże raczej opozycję, czyli Donald Tuska na premiera” – stwierdził na antenie radia TOK FM jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Konfederacja: Nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS

REKLAMA

Dalsze losy takiego rządu będą już zależały w głównej mierze od Sejmu. Nowy gabinet musi uzyskać wotum zaufania sejmowej większości. Wiadomo już mniej więcej, kto poprze kogo. Dziś okazało się, jak zapatruje się na kwestię formowania nowego rządu Konfederacja – najmniejszy z klubów poselskich w nowej izbie niższej parlamentu.

REKLAMA

Po spotkaniu przedstawicieli Konfederacji z prezydentem Dudą, Krzysztof Bosak podsumował wyniki rozmów w czasie wywiadu dla dziennikarzy.

„Odpowiadaliśmy na pytania prezydenta związane z formowaniem się koalicji. Najrozmaitsze warianty były szczegółowo analizowane. My również pytaliśmy pana prezydenta o jego ocenę sytuacji, w jakiej jest państwo polskie. o kondycję polskiej obronności, stan uzbrojenia, przekazywanie polskiego uzbrojenia na Ukrainę, relacje z władzami państwa ukraińskiego, w tym z prezydentem Zełenskim i stosunek do konfliktu bliskowschodniego (…), a także kwestie związane z ewentualną nowelizacją traktatów unijnych. Rozmowa myślę, że bardzo pożyteczna i zaproszenie ze strony pana prezydenta do dalszego kontaktu, z czego z pewnością będziemy korzystać” – powiedział Krzysztof Bosak, cytowany przez „Super Express”.

Przebieg spotkania relacjonował też inny lider Konfederatów – Sławomir Mentzen. Podkreślił jednocześnie, że jego formacja nie poprze ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani Prawa i Sprawiedliwości.

„Rozmawialiśmy o sytuacji krajowej i zagranicznej. Zadeklarowaliśmy, że zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami nie poprzemy ani rządu Platformy Obywatelskiej, ani rządu PiS. Będziemy oczywiście popierać wszystkie ustawy, które uważamy za słuszne, sprzeciwiać się wszystkim ustawom, które uważamy za szkodliwe” – stwierdził prezes Nowej Nadziei i współprzewodniczący Konfederacji.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA