Chrupiąca papryka z własnej uprawy to wielka radość dla hodowcy. Żadna sklepowa jej nie dorówna. Warzywo nadaje się na przetwory i stanowi przedni dodatek do wielu dań, sosów czy farszy. Jest też zdrowa i smakowita. Kluczem do uzyskania dorodnych plonów jest pielęgnacja sadzonek, zwłaszcza w tym miesiącu. Warto znać również sposoby na przyspieszenie dojrzewania papryki wiszącej na krzaczku. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o uprawy w sierpniu.
Na liczbę i jakość zebranych plonów wpływa nawożenie. W ostatnim wakacyjnym miesiącu papryka pochłania sporo potasu, który wspomaga przyrost – zarówno krzaczka, jak i jego owoców. Dojrzewają one w szybszym tempie. Warto zasilać uprawy nawozami z potasem 2-krotnie (po 1 zabiegu odczekać 7-10 dni i potem zaaplikować odżywkę ponownie). Ważnym zabiegiem w pielęgnacji papryki jest ogławianie.
Papryka dojrzeje 3x szybciej. Ten patent musisz znać
Po pierwsze, regularnie zbieraj owoce z krzaczka. W ten sposób roślina skoncentruje całą swą energię na sąsiednich owocach, które też potrzebują składników odżywczych do dalszego rozwoju. Po 15 sierpnia (na miesiąc przed ostatnimi spodziewanymi żniwami) trzeba pozbyć się górnej części pędu wzrostu (wystarczy skubnąć koniuszek znajdujący się nad ostatnim kwiatostanem).
Dzięki temu papryka większość energii przeznaczy na rozwój i dojrzewanie owoców, które niedawno wykształciła. Urosną dużo większe i prędzej będzie można je zjeść. Jeśli krzaczek papryki się popisał i owoców ma ponad miarę, najlepiej zerwij wcześniej kilka sztuk. Tym sposobem z reszty wyrosną okazy. Gdy tego nie zrobisz, owoce będą małe.